Evde çocuklarla beraber oynanabilecek düzinelerce oyun var. Bu oyunlar hem çocukların oynarken gerek motor becerilerini gerekse zihinsel becerilerini arttırırken diğer taraftan da zamanı güzel değerlendirmek için fırsatlar oluşturuyor. Evde çocuklarla beraber oynayabileceğiniz bazı oyunları sizlere sunuyoruz.

Ebeveynlerin çoğu çocukken oynadıkları oyunları büyük bir özlemle çocuklarına anlatır ama malesef günümüzde çocuklarımızın böyle fırsatları eskisi kadar yok. Daha soyutlanmış ve daha yalnız bir nesil yetişiyor. Eve girmek bilmeyen ve vaktinin çoğunu sokakta arkadaşlarıyla geçiren eski nesil yerini, zamanının hemen hemen tamamını evde geçiren, televizyon, bilgisayar oyunları ve akıllı telefon ile ilgilenen nesle bırakıyor.

Çocukların fiziksel, sosyal, bilişsel, dil gibi yeteneklerini sağlıklı bir şekilde geliştirebilmelerine yardımcı olmak için onlarla evde ailece etkinlikler yapılabilir, oyunlar oynanabilir. Ebeveynler ve çocuklar birlikte kaliteli vakit geçirmeliler. Çocukların beslenme, uyku rutinlerine dikkat etmek ve günlük plan yaparak farklı etkinliklerle zaman geçirmelerini sağlamak beden ve ruh sağlıkları için faydalı olacaktır.

Çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz bazı aktivite ve oyunlar şunlardır:

Her çocuğun seveceği, eğlenceli bilmeceler

İki yuvarlak biri büyük biri küçük onlar olmasa bize dünya kapkara.
Göz ve Göz bebeği

En çok kardeşi olan meyve hangi meyvedir?
Üzüm

Yer altında sakallı kök
Pırasa

Dışı var, içi yok; Tekme yer, suçu yok.
Top

Çorap Fırlatma: Ayağınızdan çıkarıp rulo haline getirdiğiniz çorabınızla biraz uzağa koyduğunuz bir hedefi vurmaya çalışabilirsiniz. Aynı şeyi çocuğunuzla karşılıklı yarışma içerisinde yapabilirsiniz.

Tahmin Et: Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve eline verdiğiniz nesnenin nasıl bir dokusu olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

1, 2, 3 Motor: Bir video kamera ya da cep telefonunuzun kamerasını kullanarak gün içinde evde yaptığınız işleri ya da ailece beraber geçirdiğiniz anları kayıt altına alabilir. Aile bireylerine rol dağıtarak kısa film çekebilir ve akşam ailece izleyebilirsiniz.

Bu Olmasaydı: Evde bulduğunuz bazı nesneleri ( Kalem, bant, şişe kapağı, silgi vs.)  bir kutuya koyup  çocuğunuza “bu ….. olmasa ne olurdu? Bu başka nerelerde kullanılabilir?”  gibi sorular sorarak, çocuğunuzun hayal gücünün gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Ev İşi Yapalım: Gün içerisinde yapılması gereken ev işlerini listeyebilirsiniz. Elbiselerin katlanması, çekmecelerin düzenlenmesi gibi. İşlerin nasıl yapılacağını çocuğunuzla beraber adım adım planlayın. İş bölümü yapınız. Bir müzik eşliğinde çocuğunuzla beraber ev işlerini yaparken keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Aile Albumü: Aile fotoğraflarının bulunduğu albümü çocuğunuzla beraber düzenleyebilir ve resimde bulunan aile bireyleri ve akrabalar hakkında konuşabilirsiniz.

Küçük Şef: Her çocuk yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sever. Çocuğunuzla beraber bir yemek tarifi kitabından beğendiğiniz kolay bir tarifi yapabilir. Ve bu yemek hazırlama sürecini kameraya çekebilirsiniz.

Hayal Gücü: Evde bulunan boncuklar, düğmeler, alüminyum folyo, küçük kumaş parçalarını kullanarak çocuğunuzla birlikte bir şehir inşa edebilir, çocuğunuzun hayal gücü doğrultusunda farklı şeyler yapabilirsiniz.

Balonda Ne Var? İçine farklı nesneler (mercimek, nohut, un, fasulye tanesi, boncuk) koyduğunuz balonlardan çocuğunuzun bir tane almasını ve dokunarak balonun içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Sırala: Bir kaç kartın üzerine farklı miktarlarda balon çizerek, çocuğunuzun kartları üzerindeki balon sayısına göre azdan çoğa ya da çoktan aza olacak şekilde sıralamasını isteyebilirsiniz. 

Avcı: Bu etkinlikte aile üyelerinden biri evde bulunabilecek bir ya da birkaç nesne ister, diğer aile bireyleri ev içinde ava çıkarak istenilenleri bulmaya çalışırlar. En çabuk şekilde ve istenileni tam olarak getiren başarılı olmuş olur.

Evde Kamp: Evdeki sandalyeleri karşılıklı dizerek , üzerlerine büyükçe bir battaniye örtüp çadır hazırlayabilirsiniz Daha sonra fener, matara ve  çerezlerinizi alarak evde kamp yapabilirsiniz. 

Renkleri Topla: Farklı renkte mandalların bulunduğu bir sepetten çocuğunuzun bir mandal almasını isteyin. Aldığı mandalla aynı renkte olan eşyaları bulmasını ve onları size göstermesini isteyin. Çocuğunuzla renkler ve gösterdiği eşyalar üzerine konuşabilirsiniz.

Kurdelelerle Dans: Elinizde tuttuğunuz kurdeleyi müzik eşliğinde sallayarak çocuğunuzun kurdelenin hareketlerine uygun şekilde dans etmesini isteyebilirsiniz. Bu dansa ailece eşlik edebilirsiniz. 

Gazete-Dergi: Gazete ve dergileri okurken çocuğunuzla resimler hakkında konuşabilir, resimlerdeki insanlara konuşma balonları yazabilir, hatta bir ev gazetesi ya da dergisi hazırlayabilirsiniz.

Kutu Oyunları: Çocuğunuzla beraber kutu oyunları (Jenga, Dama, Satranç vb.) oynayarak güzel ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ağır mı Hafif mi? Tüy, pamuk, kalem, kâğıt, kitap, oyuncak araba gibi farklı ağırlıktaki nesneleri dağınık bir şekilde çocuğunuzun önüne koyun. Sonrada bu eşyalar üfleyerek hareket ettirmesini isteyin. Hareket eden nesnelerin neden hareket ettikleri, hareket etmeyen nesnelerin neden hareket etmedikleri, ağırlıkları üzerine sohbet ederek vakit geçirebilirsiniz.

Çizgi Roman: Çeşitli dergilerden ve gazetelerden kesilen karikatür ya da resimleri sıraya dizip yapıştırarak ve daha sonra da resimlere istedikleri konuşma balonlarını ekleyerek kendi çizgi romanlarını oluşturabilirler.

Tatil Anı Defteri: Ailece gidilen tatillerde çekilen fotoğrafları bilgisayarda düzenleyebilir, resimlerin altlarına tatilde başınıza gelen ilginç olayları yazabilirsiniz. Bu resimlerin baskısını alarak aynı şekilde bir tatil defteri oluşturabilirsiniz. 

Tamir Zamanı: Evde bulunan her eşya çocuk için bir oyuncak olabilir. Çocuklar genelde nesnelerin içinde ne olduğunu merak ederler. Çocuğunuzun bozulan arabasını, ya da işinize yaramayan bir televizyon kumandasını beraber tamir etmeye çalışabilirsiniz.

Evin Krokisi: Bu etkinlikte bir kâğıt ya da karton üzerine kare ve dikdörtgen şekilleri çizerek evin kuşbakışı görünümünü oluşturabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzla birlikte bu odaları temsil eden şekillerin içine evdeki eşyaları yerleştirerek, evinizin krokisini çizebilirsiniz. 

Okuma Zamanı: Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar, anne-babalarını kitap okurken görmek isterler. Günün belirli zamanlarını, kitap okuma saati olarak da ayırabilirsiniz. 

Pandomim: Çocuğunuzla karşı karşıya durarak yaptığınız hareketin aynısını yapmasını isteyin. Birbirinizin hareketlerini taklit ederek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bul Bakalım: Odadaki bazı eşyaları, mesela masa saatini, kitaplıktaki bir kitabı saklayıp, çocuğunuzdan bu eşyaları bulmasını isteyebilirsiniz.

Kartopu: Evdeki atık kâğıtları elinizle sıkarak kartopu haline getirebilirsiniz. Bu kartopu şeklindeki kâğıtları çocuğunuzun atış yapabileceği bir mesafeye koyduğunuz sepete atabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Deneyelim Bulalım: Masaya içinde nohut, boncuk, ataç, lastik gibi farklı nesneleri koyarak bu nesnelerin renkleri, şekilleri, büyükleri ve uzunlukları hakkında konuşabilirsiniz.

Kutuda Ne Var? Kutuya koyacağınız bir nesneyi 10 soru sorarak ya da ipucu vererek çocuğunuzun bu nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Bu etkinlik ve oyunlar dışında el işi becerilerini geliştirebilecek boyama, yapıştırma, kesme işlemlerini de yapabileceği etkinlikler planlayabilir. Evde Körebe, Deve-Cüce, Evet-Hayır, Köşe Kapmaca benzeri oyunlarda oynayabilirsiniz. 

Bu bilgiler Milliyet gazetesinde yazıları da çıkan Murat Atila'nın ''Bugün Ne Oynayalım Ailece Oyunlar'' adlı kitabından derlenmiştir.

4 Yaşındaki Çocuklar için Eğlenceli Oyunlar

4 yaşındaki çocuklar için oyunları artık biraz daha ayrıntılıı olabilir.  Çünkü bu yaştaki çocuklar zihinsel olarak artık daha çok şey bilirler. bundan dolayı onlar ile oyun oynamak daha da basitleşir. Yapbozların zorluk dereceleri de artmaktadır. Ayrıca resimdeki farkı bulma oyunları da ilgilerini çekebilir. Farkı bulma ve çıkartma kitapları bu yaşta ilgilerini çekmez ise ilerde bir zamana bırakabilirsiniz.

Balonlar ile eğlenmeye ne dersiniz? Önce sarı balonları siyah kalem ile arı motifinde boyamanız gerekiyor. Ardından oyuna başlayabilirsiniz. Arı temalı partiler için de iyi bir fikir. Hatta öncesinde arılarla ilgili hazırlanmış eğlenceli arı çizgi filmleri izlemeniz oyuna da renk katabilir.

Karton bardaklardan Kule Yapımı

Karton bardaklardan kule yapabilirsiniz. Bu piramidleri çoğaltarak aralarında araba sürebilir, kurgu hikâyeler oluşturabilirsiniz. Amaç sadece bardakları dizmek olmamalı. Çocuğumuzla kaliteli vakit geçirmek, eğlenmek, çocukların kas gelişimine, denge kurma becerisine katkıda bulunmak olmalıdır.

Kavanoz mumluk

Kavanoz mumluk yapımı için malzemeler

Ağzı geniş yüksekliği az bir cam kavanoz
Yapıştırıcı
Renkli kağıt
Mum
Makas
Pille çalışan bir mum ya da küçük yüzen mum

Nasıl yapılır

Kağıdı farklı boyutlarda şeritler halinde kesin.
Bir fırça kullanarak, kavanozun dışına tutkalı sürün.
Ardından, kağıt şekilleri kavanoza yapıştırmaya başlayın.
Tüm kavanoz kağıt şeritleriyle kaplanana kadar yapışmaya devam edin.
Akşamları, kavanozun içine ısı yaymayan led ışık yerleştirin. Mum yerleştirecekseniz kavanozun ağzının geniş olmasına özen gösterin aksi halde sıcak nedeniyle kavanoz kırılabilir.