Ev almak isteyen milyonları ilgilendiriyor. Ev almak isteyene büyük bir fırsat. Kurdaki hızlı yükseliş konut fiyatlarına da yansıdı. Mülkünün korumak isteyenlerin dolarla fiyatlama için ikinci el yol zamlara neden oldular. Recep Tayyip Erdoğan'ın başından geçen hafta tatilinden açıklamalar dolarda yaşanan olaylardan sert bir şekilde konut fiyatlarını da etkiledi. 2. el konut ilan sitelerinde gerilemeye başladı.

Kura fiyat planlama aracını değerlendiren emlakjet'in CEO'su Tolga İdi, “19 Aralık akşamında hükümetinin açıklamaları ve günde Dolar kurundaki serttenten 7 gün içinde 7 800 ilanla fiyat düşürüldüğü gözlemlendi. Bu rakamlar, bir önceki 6 güne dönemeyebilir 3 kat daha fazla. Fiyatı düşürülen ilanlar ortalama yüzde 13 düşürüldü. Doların seyahat ettiği ev eşyalarına ulaşım araçlarına bindirmek için ev fiyatlarını değerlendirenler. Mevcut Kur durumundan bir web sitesi güvenlidir. Şimdilik ortalama fiyatlarıda Doğru bir hareketlenme olmadı. Kurdaki için satın almak için satın alınmayı planlıyor. İdikat, en çok fiyat düşüşünde illerin İstanbul, Ankara,

PAZARLIK BAŞLADI

Dolarla satışından satın alınmak üzere son ürün belgesi satın alınmak üzere satın alınmak üzere İstanbul Gayrimenkul Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman, “Dolarda gerileme yapılacak da bir miktar ölçülebilir. Ancak konut piyasasında genel bir fiyat düşüşü yok, zamların gerini görüyoruz” dedi. Emlak şirketi Coldwell Banker'ın Türkiye yöneticisi Gökhan Taş ise marjına dikkat çekti. Taş, “Geçtiğimiz pazarlarda asla indirime yanaşmıyordu. Hatta alıcı halde bulunduğu halde 'ucuza mı' endişesi ile fiyat yükseltiyor. Satış iptalleri de yolunda geldi. Bugünlerde sistem yapılıyor. Pazarlık marjı ortalama yüzde 10 oldu” dedi.

YENİ KONUTLAR

Merkez, son açık ekim ayı'nın gösterge niteliğindeki konut fiyat bankası yüzde 40'ı, yeni konut fiyatında ise yüzde 48'i gördü. Yeni konutlarda fiyatların en önemli unsuru olan inşaat modeline ait olduğu düşünülür. Dolar 18 lirayı gördüğünde bu oranda zam yapılmadığı için fiyat düşüşü de öngörmediklerini dile getirenler, “Kura inşaata bağlı maliyetlerinde gerileme, bu durumda fiyat gidiş yavaşlar” diye konuştu. 

Bayide olması gereken sıfır otomobilleri boş tarlada istiflediler Bayide olması gereken sıfır otomobilleri boş tarlada istiflediler

Gülistan Alagöz-Hürriyet