Kamuajans.com – Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2005 yılında yayınlanan ve ilk sınavı 2006 yılında yapılan Uzman Ögretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı aradan 15 yıl geçmesine rağmen bir daha yapılmadı.

MEB SINAV YAPMADI, ÖĞRETMEN BÜYÜK KAYIPTA…

Adaylık dönemi hariç öğretmenlikte en az 13 hizmet yılını dolduranlar başöğretmenlik, öğretmenlikte 7 yılını dolduranlar ise uzman öğretmenlik sınavına girme hakkına sahipti.

Kadem Özbay'dan uzman öğretmenlik sınavı açıklaması Kadem Özbay'dan uzman öğretmenlik sınavı açıklaması

Yönetmeliğin Sınav ve protokol başlıklı 13. Maddesi, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavı, yılda bir defa olmak üzere ÖSYM’ce yapılır' demektedir. Ancak bu madde geçen yıllar içerisinde uygulanmamıştır.

2006 yıkından itibaren yapılmayan sınav ögretmenler arasında önemli bir adaletsizliğe sebep olmuştur.

02.11.2011 tarihli ve 666 sayılı KHK ile kamuda eşit işe eşit ücret ilkesi gerekçe gösterilerek aynı unvan ve aynı kadroda olanların farklı ücret almasının önüne geçilmeye çalışılmıştı.

Ancak bu ibare sadece yönetmelikte kaldı ve sınav hakkı elinden alınan öğretmenler hak kaybına üğramaya devam etti.

2006 yılında sınavı kıdem yönünden kıl payı kaçıran bir öğretmenin geçen 15 yıllık süre içerisindeki maddi kaybı yaklaşık 50 bin TL'dir.

Şimdi bakanlıktan isteğimiz öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavını tekrar yürürlüğe sokarak öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesidir.

Bu mağduriyetin devam etmesi durumunda, hak kaybına uğrayan her öğretmenin tazminat talep etme ve bu haklarını hukuk yoluyla arama hakkı vardır.

Ceyhun Kalender

Türk Eğitim-Sen

Rize Şubesi

Basın ve Dış İlişkiler