Hiç eveleyip gevelemem, damdan düşer gibi söylerim. Esenler’ de niye rehber öğretmen yok?Hadi soruyorum, cevaplayın.
Okul ziyaretlerimde rehber öğretmenin kapısını tıklıyorum, kapı duvar! Soruyorum nerede rehber öğretmen? Ya görevlendirilmiş ya da tayin istemiş. Neden? Var mı bilen! Çalıştığı iş kolunun önemi yok, kişi mutlu değilse oradan uzaklaşmak ister. Bu, doğal bir kanundur. İdareler iş ve işlemlerinde hayat kalitemizi düşünmek zorundadırlar. Çünkü çalışma sürecinde bizler hizmet üreterek zaten yeteri kadar yıpranıyoruz. Bir de bürokratik/ kamusal engellere takılmak insanı ayrıca yorar ki buna kimsenin hakkı yoktur. Çağdaş dünyada yaşıyoruz; kölelik düzeni, emin olun, çoook eskilerde(!) kaldı. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’ ne vatandaşlık bağıyla bağlıyız. İnsanımızın kul sayıldığı devlet düzenini geçen asırda bıraktık. Siz hangi çağda yaşıyorsunuz, kaçıncı yüzyıla geldik? Kafalara iyice sokmak lazım! Olur ya kimisi biraz geç anlar, kalın kafalıdır.
İdarelerin yasal anlamda görev verme ve görevlendirme yetkisi var, bunu kabul ediyoruz. Biz dağdan inmedik, binlerce yıllık devlet ve ordu geleneği olan milletiz, teşkilatlanmayı iyi biliriz. Tabi ki kamu görevi esnasında üzerimize düşen ne varsa canla başla yerine getirmek durumundayız. Ancak 657 sayılı DMK’ nin 11, Türk Ceza Kanunu’ nun 24. maddelerinde açıklandığı üzere verilen görevlerin yasada tanımı yoksa uygulamak zorunda değiliz. Eğer mahkemeler de bu yönde defaatle ve ısrarla kararlar veriyorsa geçmiş ola! Rehber öğretmenler görevlendirilemez, diyen mevzuata ve yargı kararlarına payesi ne olursa olsun hiç kimse aykırı hareket edemez.
Peki diyeceksiniz ki ‘‘Yusuf Akçura Ortaokulu’ nda 5, İsmail Gaspıralı İlkokulu’ nda 1 tane rehberlikçi var. Yusuf Akçura Ortaokulu’ ndan 2 rehberlikçiyi İsmail Gaspıralı İlkokulu’ na göndersek iki okulda da üçer rehberlikçi olsa fena mı olur?’’ Cevap veriyorum mükemmel olur. Çok güzel bir yaklaşım ancak eksik olduğunu sandığın o 2 rehberlikçiyi dışarıda boşta gezen ve ataması yapılmayan 327.000 Eğitim Fakültesi mezunundan alacaksın. İlk atamalar için her okula norm kadro durumu sorulduğunda okulda hangi branştan kaç açık olduğunu bildirmeniz gerekir. Yusuf Akçura Ortaokulu’ ndaki 2 rehberlikçinin suçu ne?
Her şeyi kenara bırak, şu yöntemi anlamıyorum: 2 gün oraya, 3 gün buraya görevlendirmek de ne demek? Aklım almıyor, düşünüyorum düşünüyorum ne mantığı olabilir, diye bir türlü bulamıyorum. Bırakın rehberlik ve psikolojik danışmanlık yapmayı 2 gün şu okulda, 3 gün bu okulda görev yapsam 1 ay sonra telefonum çalsa neredesin diye sorsalar cevap vermek için okulun tabelasına bakmaya aşağı inerim. Tekrar söylüyorum: İdareler, hayat standartımızı düşüNmek zorundadır; düşüRmek değil!
Ayrıca arkadaşlarımızın özel sebepleri gözetilmiyor. Sadece bayan değil erkek öğretmenlerin de özel durumları olabilir, sonuçta İstanbul’ da yaşıyoruz, on binlerce öğretmenden bahsediyoruz. Rehber öğretmenlere görevlendirilecek öğretmen gözüyle bakılıyor. Şu okulda 3 tane var, oradan 1 tane alalım, bu okula verelim; gibi… Sanki mübarek, bir okuldan diğerine yazı tahtası gönderiyor. Kamu yararı gözetilmeden yapılan her idarî işlem faciadır, keyfî uygulamadır. Hangi rütbede olursanız olun rehber öğretmenlere zulmetme hakkınız yok. Oradan oraya göçebe hayat yaşattığın o rehber öğretmenin ilgilenemediği sorunlu bir öğrenci belki 3-5 sene sonra senin oğlunu bıçaklayacak, onun kızını taciz edecek, tiner çekecek, alkol/ sigara/ uyuşturucu/ bonzai kullanacak. Rehberlikçiler sizin okul okul görevlendireceğiniz personel değil aksine okulun ana unsurlarından biridir. 
Keyfî görevlendirmelerin sonucundan imzası bulunan herkes sorumludur. Bakan Bey ‘‘Millî Eğitim’ i yapboza çevirmeyin!’’ diyor. Evet, kendisine katılıyorum. Millî Eğitimi yapboza çevirmeyin! Sistemi tıkamaya çalışmayın. Sonuca yerelin değil bütünün imkânlarında ulaşmaya çalışın. Birtakım çözümleri üretemediğiniz, strateji belirleyemediğinizin farkındayım; bu da sizin rehberlik eksiğiniz diyelim.
Yücel ÖNDER
Türk Eğitim-Sen
Esenler İlçe Başkanı