60 bine yakın sözleşmeli öğretmen çalıştığını, bu öğretmenlerin zor şartlarda çalıştığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eş durumu tayin hakkı konusunda sözleşmeli öğretmenlerin sıkıntı yaşadıklarını, sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı için kanun değişikliğinin gerektiğini söylemişti.

Sözleşmeli öğretmenlere eş özrü hakkı tanınması için meclisin karar alması gerektiğini bu konunun meclisin inisiyatifinde olduğunu, bu konuda MEB'in bazı konulara tek başına yetkisinin olmadığını dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bakanlık içerisinde olan sorunları çözmeye çalıştıklarını açıklayan açıklamıştı. 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kişisel twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ''Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un sözleşmelilere verdiği söz maalesef bayram öncesi yerine getirilmedi. Mazeret tayin dönemine yetişmesi için TBMM tatile girmeden söz yerine getirilmeli ve sözleşmeli meslektaşlarımızın eş durumu mağduriyeti giderilmelidir.'' dedi.