Gazeteci Cem Küçük; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşmesinin sonucunda emeklilere en az yüzde 30-40 zam yapılacağını canlı yayından duyurdu. 

Bakana "Emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olur mu?" şeklinde soru yöneltiğini belirten Cem Küçük; sorusuna cevap olarak, benim anladığının emeklilere en az yüzde 40  zam yapılacağını söyledi.

Cem Küçük Asgari Ücret açıklanmadan önce nokta atışı bir tahmin ile, asgari ücretin 4200 TL civarlarında olacağını belirtmişti. Ayrıca Cem Küçük hükümete yakın olmasıyla da biliniyor.

EMEKLİLER EN AZ YÜZDE 50 ZAM BEKLİYOR

Sosyal medyada ve sokak röportajlarında emeklilerin büyük bir çoğunluğu asgari ücrete gelen rekor zamdan memnun olduklarını ancak, aynı oranda bir iyileştirmenin de kendi maaşları için yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Emekli maaşlarına ocak ayında yapılacak olan zam ve enflasyon farkına ilave olarak en az %25 lik yani toplamda yüzde 30-50 arasında bir zam beklentisi emekli ve memurlar arasında çoktan oluşmuş durumda.

BAKANA EMEKLİ ZAMMINI SORDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le diyalogunu ileten Cem Küçük, Bakan'a "Emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olur mu?" diye sorduğunu belirtirken, aldığı yanıtı şu sözlerle aktardı:

"Sözleşmemizde 'enflasyon farkı verilir' diye yazılmıştı. Bunu dikkate alan fakat bugünkü ekonomik durumu da gözeten bir değerlendirme yapılacaktır. En düşük emekli aylığında daha yüksek, diğerlerinde daha dengeli olmak üzere farklılık gösterebilir."

Daha sonra aldığı bu yanıtı kendince yorumlayan Gazeteci Küçük, Emeklilere yüzde 30-40 arasında bir zam gelebilir şeklinde yorumladı.

ASGARİ ÜCRETİN KULİS BİLGİSİ DOĞRU ÇIKTI

Gazeteci Cem Küçük asgari ücret henüz netleşmeden önce bir ön görüde bulunmuştu. Asgari ücret açıklanmadan bir kaç saat önce yaptığı programda aldığı son kulis bilgilerini paylaşan Küçük, "Ankara'da edindiğimiz kaynak, Erdoğan'ın 4 bin 200 TL'ye çıkaracağını söyledi." demişti. Saat 15:00 Sularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücreti 4250 TL olarak açıklamasıyla birlikte bu kulis bilgisi ve tahmin de doğrulanmış oldu. Gazeteci Küçük'ün emekliler konusundaki ön görüsünün doğru çıkıp çıkmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

ARALIK AYINDA ENFLASYONUN %2 VEYA %3 OLMASI DURUMUNDA DEĞİŞECEK MAAŞ ORANLARI