Kamuajans.com – Yıllık gelir olarak 35.000 TL üzerinden SGK primi ödüyorum, ortalama ne kadar emekli maaşı alırım? Emekli maaşını belirleyen en önemli etken sizin brüt maaşınız. Bir başka ifadeyle prime esas kazancınız. Bu kazanç SGK'ya ne kadar yüksek bildirilirse o kadar yüksek emekli maaşı alma şansınız var.

Malulen Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmıyor Malulen Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmıyor

Tabii bu son yıllarla ilgili değil. Bütün kazançlarınız emekli maaşı hesaplamasında kullanılıyor. Bu arada prime esas kazancın aylık en yüksek tutarı brüt asgari ücretin 7.5 katı oluyor. 2021 yılı için uygulanacak tavan prime esas ücret 26 bin 831 lira kadar olacak. Yani aylık bu miktardan daha fazla kazanç bildiremezsiniz. Maaşınız bu tavandan ödeniyorsa ve tüm çalışma hayatınız boyunca bu şekilde ödenmişse emekli maaşınız da yüksek olur.

Yıllık 35 bin lira ücret gösteriliyorsa bu aylık 2.916 lira olur ki 2020 için bile brüt asgari ücretten daha düşük bir rakama denk geliyor. O yüzden eğer bu brüt ücretiniz ise size asgari ücretten daha az maaş veremezler.
Net ücretiniz ise asgari ücret civarında bir maaşınız var demektir. Bu da emekli maaşınızın çok yüksek olmasını engeller.
Eğer bütün çalışma hayatınız boyunca böyle asgari ücretten çalışmışsanız çok yüksek emekli maaşı alamazsınız.

İHTİYAÇ KADAR BORÇLANMA YAPIN

Eşim 1976 doğumlu, SSK başlangıcı 1996. 2007 doğumlu bir kızımız var. Asgariden 5900 gün yatırılmış primi ve 75 gün eksiği var. Doğum borçlanması yapabilir miyiz?
Yaparsak kaç gün kazanırız?Eşim ne zaman emekli olur? Mehdi DAYAN

Öncelikle eşinizin emeklilik şartlarına bakalım. Eşinizin emeklilik şartları 1996'daki sigorta girişine göre 52 yaş 5825 gün ya da 53 yaş 5900 gün olacak. Eğer 5900 gününüz dolmuşsa bir doğum borçlanması yapıp boşuna para ödemenize gerek yok. Primleri eğer 5900 günse zaten dolmuş. 1997 ve 1998 girişliler için 5975 gün gerekiyor. Ancak eğer borçlanma gerekseydi bir çocuk için 720 gün yani 2 yıl prim borçlanma hakkınız bulunuyor.
Ancak size ne kadar lazım ise o kadar borçlanabiliyorsunuz.
Örneğin 75 gün gerekiyorsa 75 günün parasını verip o günleri emeklilik hesabında kullanabilirsiniz.
Yaş şartı da dolunca eşiniz emekli olabilir.

Faruk Erdem

Kaynak : Yeni Asır