Elon Musk'ın insan beyni ile yapay zekayı bir araya getirmeyi amaçlayan Neuralink projesi dünyada gündem oldu. Neuralink, ileri teknoloji nöroloji çalışmalarında nöroteknolojiyi kullanan Elon Musk tarafından desteklenen bir Amerikan şirketinin adı.

2021 ALES/3 sınav sonuçları açıklandı! 2021 ALES/3 sınav sonuçları açıklandı!
Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla oldukça popülerleşen ELon Musk'ın son projesi neuralink'te diğerleri kadar ilgi çekici oldu. İnsan beynini işin içine katan ve yapay zeka ile buluşturmayı hedefleyen neuralink projesi başarıya ulaşırsa özellikle tıpta çığır aşan gelişmeler yaşanabilir.

Elon Musk’ın Yeni Çılgın Projesi Neuralink Nedir?

Elon Musk, maymunlar üzerinde yapılan testlerde bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını açıklamıştı. Geçen yıl fareler üzerinde yapılan testlerin ardından dün gerçekleştirilen tanıtımda, cihazın nihai sürümü, domuzlar üzerinde test edildi. Canlı yayında cihazın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak, takip edildi. NeuraLink, özellikle felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirebilir.

Elon Musk’ın Yeni Çılgın Projesi Neuralink Nedir?

Bluetooth ile çalışan cihazda bulunan elektrotların beyne ulaşan kabloları saç tellerinden bile ince. Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebilen cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri ile kontrol edilmesini sağlıyor. Dakikalar içinde ve anestezi gerektirmeden takılabilen cihazın seri üretime geçilirek, tüketiciye sunulması hedefleniyor. Ancak bu konuda henüz resmi bir tarih verilmedi.