Elektrik Faturamı Ödeyemiyorum Dedi! Zorla Kaymakamlıktan Atıldı

Elektrik faturasını ödeyemediği için gittiği Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü’nde dışarıya zorla çıkartılmasına ilişkin görüntüleri ortaya çıkan N.Ö isimli kadınla ilgili Kaymakamlık açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, N.Ö isimli kadının Müdür Ahmet Sarman’a saldırmasıyla ilgili yargılandığı Tarsus 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kasten yaralama suçunun sabit görülerek 2 bin 700 TL para cezasına çarptırıldığını belirtildi. 

Mersin’in Tarsus ilçesinde 2018 yılında ödeyemediği elektrik faturası için gittiği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü’nde dışarıya zorla çıkartılma görüntüleri ortaya çıkan N.Ö isimli kadının müdüre saldırdığı gerekçesiyle 2 bin 700 TL para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

MAHKEME PARA CEZASI VERDİ

Tarsus Kaymakamlığı’nca konuya ilişkin resmi açıklama yapıldı. Söz konusu olayın 2018 yılında meydana geldiği belirtilen açıklama şöyle:

“Konu ivedilikle adli makamlara intikal ettirilerek yapılan yargılama neticesinden görüntülerdeki N.Ö. isimli vatandaşımız 04.04.2019 tarihli Tarsus 4. Asliye Mahkemesi kararı ile kasten yaralama suçu sabit görülmekle TCK'nın 86/2 fıkrası mucibince 2.700 TL para cezasına çarptırılmıştır. Adli makamlara intikal etmiş ve mahkeme tarafından N.Ö. isimli vatandaşımızın kasten yaralama suçunun sabit görülüp hükme bağlandığı bir dava ve olayda 4 yıl sonra Vakıf Müdürünün suçlanması ve kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılması bu haberi yapanların farklı maksatları ve kötü niyetli olduğunu göstermektedir.”

"Mahkemeye intikal edip karara bağlanmış bir konuda gerçek dışı beyanlarda bulunması ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanunu açıkça çiğnemesi dolayısı ile haberin muhatabı Vakıf Müdürü, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunacağını Kaymakamlığımıza bildirmiştir."

"BEN DİLENCİ DEĞİLİM"

Mahkeme tutanaklarına göre suçsuz olduğunu belirten N.Ö., “Kaç defa müdürün yanına gittiysem benim ihtiyaçlarımı karşılamadı. Bana 20 TL para verip göndermeye çalışıyor. Ben dilenci değilim" dedi. N.Ö.’nün mahkemedeki ifadesi de şöyle:

"Olay günü ben vakıf müdürünün yanına gitmiştim. Ancak beni kabul etmedi. O esnada ben dışarıda beklerken yanına iki şahsı aldı. Bunlar Belediye Başkan Yardımcılarıymış, bende bunun üzerine fazla beklemek istemedim. Zira o gün elektriğim kesilecekti. Bundan dolayı içeri girdim ve Vakıf Müdürüne durumu izah ettim. İzah etmek için elimdeki kağıdı gösterecektim, fakat o beni dinlemeden kapıya doğru beni iki kez itti. Yanımda getirdiğim poşeti alıp yere attı. Ben de daha evvelden kocamdan şiddet gördüğüm için telefonumu kıracağını zannettim ve hiç farkına varmayarak böyle bir şey yaptım. Ancak ben suçsuzum.

“VAKIF MÜDÜRÜ BANA ŞİDDET UYGULAMIŞTIR”

Müdürün yanına kaç defa gittiysem benim ihtiyaçlarımı karşılamadı. Bana 20 TL para verip beni yanından göndermeye çalışıyor. Ben dilenci değilim. Bazen ceplerini dışarı çıkarıp ‘Ben de de para yok bir daha buraya gelme seni görmek istemiyorum’ dilerek azarlıyor. Devletten yardım istiyorum. Vakıf Müdürü bana şiddet uygulamıştır. Ben olay anında orada bulunan Fatih Mahallesi Muhtarı Turgay Benli ile Reşadiye Mahallesi muhtarı Abdullah Can Özçürümez'in tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Olayı bizzat görmüşlerdir. Ayrıca olaydan evvel ayın dördünde Vakıf Müdürü benim üzerime yürümüştür. Beni dövmek istemiştir araya giren memurlar ayırmışlardı. Bu görüntülerin izlenmesini istiyorum."

Gözden kaçırmayın

Diyanet'ten 'Akademi öğrencilerine askerlikten muafiyet' açıklaması Diyanet'ten 'Akademi öğrencilerine askerlikten muafiyet' açıklaması

MİLLETVEKİLİ BAŞARIR: "DERHAL BU ADAMI GÖREVDEN ALIN!"

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da şunları kaydetti:

“Tarsus'ta yaşanan olay bu iktidarın ve kadrolarının ne kadar gaddarlaşabileceğini ortaya koyuyor. Bir kadın, bir anne elektrik faturalarını yatıramıyor ve yardım amacıyla Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın müdürüyle görüşüyor, derdini anlatıyor. Müdür, önce kadına darp uyguluyor ve daha sonra kolundan tutup devletin kaymakamlığından dışarıya atmaya çalışıyor. Kadın kendisine tepki verince şikayet ediyor ve faturasını ödeyemeyen bu kadın mahkeme tarafından 2 bin 700 TL adli para cezasına çarptırılıyor. Bunu da ödeyemiyor. Peki, ne oluyor? Bu adli para cezasını da ödeyemediği için devletin bir kurumunda bedelsiz çalıştırıyorlar. İşte Türkiye'de sosyal devletin geldiği nokta budur. Ben bir Mersin Milletvekili olarak o müdürü bir dakika daha o makamda istemiyorum. Gerekeni yapın, görevden alın. Onların görevi vatandaşa eziyet etmek değil, gelen kadınlara, annelere, babalara kapıyı göstermek değildir. Onların görevi bu kadınlara, annelere, babalara yardım etmektir. Böyle bürokratları Mersin'de istemiyoruz."