Hava Durumu

Uzman isim tek tek hesapladı! İşte yeni asgari ücret, memur ve emekli zammı!

Uzman isim tek tek hesapladı! İşte yeni asgari ücret, memur ve emekli zammı!

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2022 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2022 18:36
https://www.kamuajans.com/
Uzman isim tek tek hesapladı! İşte yeni asgari ücret, memur ve emekli zammı!

Yıl sonuna doğru yaklaşırken ülkenin büyük bir kısmı asgari ücret, emekli ve memur zamlarının ne kadar olacağı konusunda merak sahibi oldu. Ocak 2023le birlikte artan enflasyon rakamlarıyla da hem memur hem de asgari ücret tarafı kallavi bir zam beklentisi içerisine girdi. Uzman isim yapılacak zamları tek tek hesapladı...
Tüm memur, memur emeklisi ve asgari ücretliler yılbaşını merakla bekliyor. Çünkü yeni yıl ile birlikte maaşlara artan enflasyon ve düşen alımgücü nedeniyle hatrı sayılır miktarda zam yapılması bekleniyor. Hem seçim dönemine girilmesi hemde artan hayat maliyetleri büyük bir zammın geleceğini işaret ederken insanlar maaşlara ne kadar zam yapılacağı konusunda araştırmalar yapmaya başladı.

Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65,2ye yükseltmesi memur, memur emeklisi ve asgari ücrete yapılacak zamlar konusunda önemli bir rol oynuyor.

Vergi uzmanı Murat Bal, yapılacak en düşük zam miktarlarını tek tek hesapladı. İşte uzmandan açıklamalar:

"Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yukarıya doğru revize etti. Aslında bu da yıl sonunda oluşan enflasyonun da daha yüksek çıkacağının bir göstergesi. Buna bağlı olarak maaşlarda da beklenen daha fazla olacağının göstergesi bu.

Enflasyonun yıl sonunda yüzde 65,2 oranından daha fazla olacağı beklentisi var. Biz şuanda bazı hesaplamalar yaptık. Bu yaptığımız hesaplamalar bu beklenti üzerinden. Net olarak rakamlar yıl sonunda belirlenecek.

Ocak 2022de yüzde 52 artışla 4,253 lira olan asgari ücret, Temmuz ayında güncellenerek 5.500 lira oldu. Bütün bu artışlar da enflasyon oranında halkı ezdirmek adına yapılan artışlar. Daha sonra üçüncü çeyrek enflasyonu da TÜFEde yüzde 83,45, ÜFEde 151,50 olarak gerçekleşti. Bu da yıl sonu enflasyonun en az yüzde 85- 90 üzerinde olacağının göstergesidir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?
Burada halkı ilgilendiren aslında emekli ve maaşlara nasıl yansıyacağı. Şuanda en düşün 3 bin 500 olan maaşı yüzde 65,2 zam oranıyla 5 bin 782 lira olacak.

En düşük memur emeklisi maaşı 6 bin 78den 10 bin 40 liraya çıkacak.

ASGARİ ÜCRET NE OLACAK?
Asgari ücret beklentiye göre (Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi) hesaplanırsa 9 bin 086 liraya geliyor.

MEMUR MAAŞI 15 BİN TL
Memurlarda da, 15 bin 040 liraya çıkacak memur maaşı."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.