Hava Durumu

Mühendis çok, kaynakçı yok...20 bin TL maaşla eleman bulamıyorlar!

Yetişmiş kaynakçı ve montaj ustaları, Akkuyu ve Karadeniz Gazı projelerinde çalışmaya gidince, piyasada bu işi yapacak eleman sorunu baş gösterdi. Şirket sahipleri "Ustalar büyük projelere gitti. Yurt dışına çalışmaya gidenler de oldu. 20 bin lira maaş veriyoruz ama usta bulamıyoruz. Alttan yetişen eleman da yok" diyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2022 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2022 15:54
https://www.kamuajans.com/
Mühendis çok, kaynakçı yok...20 bin TL maaşla eleman bulamıyorlar!

Kaynakçı ve montajcılar Türkiyede en çok aranan meslek haline geldi. Karadeniz gazının tüketime dönüştürülmesi için yapımına başlanılan boru hatları ve istasyon çalışmaları sebebiyle piyasadaki çoğu kaynakçı bölgeye gitti. Ayrıca Rusya, İsrail ve Körfez ülkelerinde de Türk kaynakçılara büyük ilgi olunca sektörde yetişmiş eleman sıkıntısı yaşanmaya başladı. Teknik Isı şirketinin sahibi Cemal Yıldız "Yeterince mühendisimiz var ama kaynakçı yok. Piyasadaki çoğu kaynakçı Zonguldaktaki dev tesiste kaynak ve montaj işleriyle uğraşıyorlar. İyi de paralara gittiler. Yurt dışından da Türk kaynakçılara ilgi var. Bugün yetişmiş bir kaynakçı 15 bin liradan işe başlıyor. Bu rakam 18 bin liraya kadar çıkıyor. 20 bin lira veren işletmeler de var ama çalışacak adam yok" dedi. Yurt dışında ayda 3 bin avro aldıklarını söyleyen Yıldız "Yurt dışında Türkler kadar kabiliyetli işçiler yok. Yaptığımız işler çok kaliteli. Durum böyle olunca kaynak ve montaj işçilerini, ustalarını Türkiyeden aldılar" diye konuştu. Piyasaya alttan gelen eleman da olmadığını dile getiren Yıldız "Gençlerin tamamı motorcu oldu. e-Ticaret sitelerine kuryelik yapıyorlar. Halbuki bu meslek çok değerli ve ölmeyecek bir alan. Kolay para kazanmak daha cazip geliyor" açıklamasında bulundu.

GÜNLÜK 1.000 TL YEVMİYE VERİYORUM

Yanında 50 kişi çalıştıran bir başka şirketin sahibi Ahmet Kutluksaman ise "Hem Karadeniz gazı projesi hem de Akkuyu Nükleer santrali projesine çok kaynakçı gitti. Yurt dışını tercih edenler de var. Sektörde kaynakçı ve montaj ustası sorunu var. Aynı zamanda alttan eleman yetişmiyor. Bizde eskiden sanayi kültürü vardı. Gençlikte usta çırak ilişkisi ile büyüdük. Şimdiki gençler öyle değil, en ufak bir sorun ile karşılaştığında işi bırakıp gidiyor. Ustaya saygı kalmadı. Asgari ücret ile çalışıp daha kolay işleri tercih ediyorlar. Halbuki bu bir meslek. Altın bir bilezik. Aldığı maaşlar da çok yüksek. Biz yanımızdaki ustalara 15 bin lira veriyoruz. Bazı projeler oluyor ki günlük yevmiyesi 1.000 lira. Adam ayda 30 bin liraya kadar kazanıyor. Ancak çalıştıracak işçi bulamıyoruz" ifadelerini kullandı.

RUSYADA AYDA 2.500 DOLAR KAZANIYORUM

İsmini vermek istemeyen bir kaynak ustası ise, çalışma şartlarının Türkiyede zor olduğunu, yurt dışında ise daha rahat ettiğini belirterek şunları kaydetti: "Uzun yıllar Türkiyede çalıştım. 2 yıldır Rusyadayım. Yıllık izin için ülkeme geldim. Türkiyede sabah 8, akşam 5e kadar çalışıyoruz. 15 bin lira ücret alıyoruz. Rusyada büyük bir şantiyede çalışıyorum. Sabah 10 akşam 5e kadar çalışıp ayda 2.500 dolar alıyorum. Bunu Türkiye çok kötü demek için anlatmıyorum. Türkiyedeki maaşlar da asgari ücretin çok üstünde. Ancak teklif gelince Rusyaya gittim. Bizim gençlerimiz kaynak işleri ile uğraşmak istemiyor. İnternetten para kazanacaklarını sanıyorlar. Ancak elinde bir mesleği olmalı insanın. Kaynakçılık meşakkatli ama getirisi yüksek bir alan. Meslek liselerinde öğrenciler bu alanı tercih edebilirler. Hiç de pişman olmazlar. Sektörde çok büyük bir açık var."

KAAN ZENGİNLİ

Kaynak : Türkiye

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.