Milyonlarca çalışan TBMM açılışını bekliyor: Emeklilik yaşında büyük değişiklik! Torba yasayla birlikte..

Milyonlarca çalışan TBMM açılışını bekliyor: Emeklilik yaşında büyük değişiklik! Torba yasayla birlikte..

TBMM’nin açılmasıyla birlikte yeni torba yasa gündeme gelecek. Yasa kapsamında emeklilik yaşında değişiklikler olacak. İşte tüm detaylar…

Milyonlarca çalışanın dört gözle beklediği torba yasa TBMM’nin çalışmalara başlamasıyla birlikte gündeme gelecek. Yeni yasayla birlikte emeklilik sisteminde büyük değişiklikler yapılacağı öngörülüyor.

Memurları ve BAĞKUR’luları ilgilendiren yeni emeklilik tasarısında büyük reformlara da imza atılması bekleniyor. Toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulacağı, ayrıca emeklilik için de önemli adımların atılacağı beklentisi hâkim.

EKİM AYINDA ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

TBMM’nin Ekim ayında çalışmalara başlamasıyla birlikte birçok konuda hızlıca adımlar atılacak:

- SSK ve BAĞKUR primleri eşitlenecek,

- Çift emeklilik için düzenlemeler yapılacak,

- Kadınlarda emeklilik için yaş şartı tekrar düzenlenecek,

- Sigorta primlerinde değişikliğe gidilecek.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren bu değişiklikler emeklilikte büyük bir reform olarak nitelendiriliyor.

BAĞKURLULAR İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILACAK

Meclisin açılmasıyla öncelikli olarak BAĞKUR’lular için önemli adımların atılacağı belirtiliyor. Primlerinden mustarip olan milyonlarca BAĞKUR’luyu sevindirecek önemli adımlar bekleniyor. Bu kapsamda 2 önemli adım atılacak:

- BAĞKUR prim gün sayısı değiştirilecek. Böylece emeklilik için de yaş avantajı sağlanmış olacak. Emeklilik için 9000 prim gün şartı bulunan BAĞKUR’luların 7200 günde emekli olmalarının önü açılacak.

- BAĞKUR prim miktarında değişikliğe gidilecek. BAĞKUR primlerinin SSK primleriyle eşitlenmesine dönük çalışma yapılacak. Böylece yüksek prim ödemenin önüne geçilecek.

EV HANIMLARI DA EMEKLİ OLABİLECEK

para102.webp

Yapılacak önemli değişikliklerden birisi de ev hanımlarına dönük. Ev hanımlarına emeklilik fırsatı getirilecek. Ev hanımları emekli olmak isterlerse sigorta primlerinin 3/1’ini devlet karşılayacak. İsteğe bağlı olarak sigorta yaptıran ev hanımları daha az primle emekli olabilecek.

Ev hanımlarının sosyal güvence altına alınmasını amaçlayan proje de TBMM’nin açılışıyla birlikte gündeme gelecek.

İKİNCİ EMEKLİLİK HAKKI GELİYOR

‘‘Orta Vadeli Program’’ kapsamında açıklanan bir diğer paket ise 2.emeklilik düzenlemesi olacak. BES kapsamında yapılacak değişikliklerle ikinci emeklilik hakkı da elde etmek isteyenlere bazı teşvikler sunulacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.