Kurbanlık Sayısında Sıkıntı Yok

Kurbanlık Sayısında Sıkıntı Yok

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç, "Bu yıl kurban için hazırlanmış 1 milyon 200 bin büyükbaş hayvanımız var. Yani eksiğimiz yok, fazlamız var. Bu noktada kurbanlık konusunda sıkıntımız yok" dedi.

İSTANBUL (AA) - Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık temini konusunda sıkıntı olmadığını söyledi.Geçen yıl 860 bin büyükbaş kurban kesildiğini ifade eden Tunç, ''2,5 milyon da küçükbaş kurban kesilmişti. Bu yıl kurban için hazırlanmış 1 milyon 200 bin büyükbaş hayvanımız var. Yani eksiğimiz yok, fazlamız var. Bu noktada kurbanlık konusunda sıkıntımız yok.'' diye konuştu.Tunç, vatandaşların kurban fiyatında sıkıntı yaşamaması için piyasayı iyi araştırması gerektiğini dile getirdi.Spekülasyonlar konusunda da dikkatli olunması önerisinde bulunan Tunç, şöyle devam etti:''Vatandaşlarımız piyasa araştırması yapsın. Birkaç yere daha uğrasın. Her taraftan fiyat alarak karşılaştırma yapsın. Böyle yapmaları daha iyi olur. Bunun yanında spekülasyona dikkat edelim. Kesinlikle spekülasyonlara prim vermeyeceğiz. Fiyatlarda 100-200 lira artış olabilir. Geçen sene 800 liraya ürün alan üreticimiz bu sene 900 liraya alabilir. Ama 1200 lira gibi bir rakam ifade ediliyorsa büyük bir hareketlilik var demektir. Onun için oradan almak yerine başkasından almayı tercih edelim. Büyükbaş kurbanda 800 liradan 1300 liraya kadar hisse oluyor. 7 hisse yaptığında, 1200 liraya alan bir insan da yaklaşık 8600-9000 bin lira arasında büyükbaş kurbanı alabiliyor. Küçükbaş kurbanda 700 ile 1000 lira arasında satılıyor. Fiyatlar bölgeye göre değişebilir ama artış beklemiyoruz.''''Kurban alımı son güne bırakılmamalı''


Tunç, kurbanda ithale gerek olmadığını, kimsenin bu sene böyle bir şey beklemediğini belirterek, ''Bunun yanında vatandaşlarımıza bir tavsiyemiz de kurban alımını son güne bırakmasınlar. Kurbanın önceden alınması daha iyi. Son günde indirim olacak düşüncesi yanlış bir düşüncedir.'' ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.