Hava Durumu

Kırtasiyeci Esnafı Destek Programı Başvuru Tarihleri ve İşlemleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal etkilerini azaltmak amacıyla 1200 kırtasiyeci esnafı için kişi başına 5.000 TL olmak üzere toplam 6 milyon TL destek verileceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Kırtasiyeci Esnafı Destek Programı Başvuru Tarihleri ve İşlemleri

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ile ortak yürütülen projeler kapsamında desteğin sağlanacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, başvuruların Bakanlık resmi sitesi (https://forms.ailevecalisma.gov.tr/uigm/form/) üzerinden 21 Haziran 2021 tarihinden(bugünden) itibaren alınacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Kırtasiyeci Esnafı Destek” programından Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Mersin, Ordu, Şanlıurfa’da kırtasiyecilik alanında faaliyet gösteren 1200 esnafın yararlanabileceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 14 ilde yürütülecek bu programla kişi başına 5.000 TL olmak üzere toplam 6 milyon TL destek verileceğini kaydetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, başvurunun fazla olması halinde emeklilik veya yaşlılık aylığı alınıp alınmaması, işletme hesabı esasına göre defter tutulması, faaliyete başlama tarihi, işletme sahibinin kadın veya genç olması gibi kriterlerin sırasıyla dikkate alınarak yararlanacakların sayısının belirleneceğini ifade etti.

Hibe almaya hak kazananların Bakanlığın resmi web sitesinde duyurulacağını kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ödemelerin T.C. kimlik numaraları aracılığıyla PTT üzerinden yapılacağını belirtti.

Kırtasiyeci Esnafı Destek Programı Bilgilendirme ve Taahhüt Metni

1. Bu program; Kovid-19 salgınının ekonomik ve sosyal etkileri ile mücadeleye katkı verilmesi amacıyla, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülmekte olan, "Hayata Fırsat Projesi” ile “İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi” aracılığı ile salgın sürecinden olumsuz etkilenen küçük esnafın (kırtasiyeciler) hibe yoluyla desteklenmesini amaçlamaktadır.

2. Kazancına esas NACE faaliyet kodu ve faaliyet adı “47.62.01 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti” alanında faaliyette bulunan 1200 kırtasiyeci esnafa 5.000'er TL hibe yoluyla finansal destek sağlanacaktır.

3. Hibe desteğinden;

NACE faaliyet kodu ve faaliyet adı “47.62.01-Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti” olan,
17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan,

14 Proje ilinden (Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Eskişehir, Denizli, Ordu) birinde faaliyet gösteren,
Kırtasiyeci esnafı kazançlarına esas faaliyet konuları üzerinden yararlanabilecektir. 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar bu destekten yararlanamayacaktır.

4. Yukarıda belirtilen şartları sağlayan başvuru sayısının 1.200 kişiden fazla olması halinde hibe desteğinden yararlanacak kişi sayısı aşağıda belirtilen şartlar öncelik sırasına göre dikkate alınmak suretiyle yapılacak eleme usulü ile Bakanlık tarafından belirlenecektir. Hak sahipliğinin belirlenmesi kapsamında oluşan tereddütlerin giderilmesinde Bakanlık görüşü esastır.

Emeklilik veya yaşlılık aylığı alınıp alınmaması,
İşletme hesabı esasına göre defter tutulması,
Faaliyete başlama tarihi,
Kadın olması,
Genç olması,
İşyerinin kira olması,

5. Başvuruda sunulan bilgilerin doğruluğu Bakanlık tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde doğrudan veya web servisleri aracılığıyla elektronik ortamda teyit edilebilecektir.

6. Bu destek programı için talep edilen ve başvuruda beyan edilen bilgilerin hatalı veya yanlış bildirildiğinin tespiti durumunda, Bakanlığın başvuruyu reddetme veya yararlanıcı olarak seçilenlere ilişkin sağlanacak desteği iptal etme hakkı bulunmaktadır.

7. ödemeye hak kazanılıp kazanılmadığı bilgisi ile ödemenin hangi tarihte yapılacağı bilgisi yine Bakanlık web sayfasından öğrenilebilecektir.

8. Hibe almaya hak kazanan esnaf, finansal destek sağlama faaliyeti kapsamında Bakanlık veya ILO Türkiye Ofisi yetkililerince ziyaret edilebilecektir.

9. Bu başvuruda alınan kişisel veriler, sektöre ilişkin anonim sonuçlar üretmek dışında amacı ve kapsamı yukarıda belirtilen finansal destek sağlama faaliyetinin konusu ile sınırlı olmak üzere kullanılacaktır. Aydınlatma metni için tıklayınız.

10. Hibe almaya hak kazanan esnafın listesi, Bakanlık tarafından belirlenip ILO Türkiye Ofisine iletilecektir. ödemeler, Bakanlık tarafından belirtilen tarihte ILO Türkiye Ofisi aracılığıyla tek seferde yapılacaktır.

11. Ödemeler, PTT aracılığıyla T.C. Kimlik Numarası üzerinden de yapılacaktır.

BAŞVURU SAHİBİ AÇIK RIZA BEYANI: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından; Proje kapsamında hak kazanan esnaflara finansal destek sağlama faaliyetlerinin yerine getirilmesi amacıyla, "İletişim Bilgileri" ve "İş Bilgileri" kategorisine dair verilerimin ILO Türkiye Ofisi'ne aktarılmasına onay veriyorum.

Yukarıda belirtilen hususları okuduğumu, anladığımı, kabul ettiğimi; yukarıda belirtilen faaliyet alanlarından birinde faaliyette bulunduğumu, yukarıda açıklanan esaslar kapsamında destek programından yararlanmak istediğimi ve başvuruda beyan ettiğim bilgilerin doğru olduğunu, yanlış veya hatalı bildirimlerimden dolayı başvurumun değerlendirmeye alınmayacağını beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.