Genç yatırımcılar borsada altın vuruş yapıyor mu? Halka arzlarda gizli tehlike var mı?

Genç yatırımcılar borsada altın vuruş yapıyor mu? Halka arzlarda gizli tehlike var mı?

Son dönemde halka arz edilen şirketlere olan talep artışı, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Genç yatırımcıların toplam yatırımcılar içindeki oranının 25,65 seviyesine yükselmesiyle birlikte, ünlü ekonomist Şenol Babuşcu da beklenen tehlikeye dikkat!

Türkiye'nin önde gelen finans uzmanlarından Şenol Babuşcu, halka arzlarda yaşanan talep artışının getirdiği riskleri değerlendirdi. Babuşcu, genç yatırımcıların büyüklüklerine oranla daha yüksek risk almaya meyilli olduğunu belirtiyor. Bu durumda, halka arz edilen şirketlere yönelik talebin hızla artması, piyasanın dengesini bozabilecek bir faktör haline gelebilir.

Babuşcu, yatırımcıları halka arzlara yatırım yaparken dikkatli olmaya çağırıyor. Halka arz edilen şirketlerin temel analizine dikkat etmenin önemli olduğunu vurguluyor. Şirketin faaliyetlerini, finansal durumunu ve büyüme potansiyelini objektif bir şekilde değerlendirmenin, yatırımcıların risklerini minimize etmelerine yardımcı olacağını belirtiyor.

Borsada yatırımcı sayısı rekor seviyelere ulaştı

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından şirketlerin halka arz olmasının önü son zamanlarda açıldı ve bu durum, borsada yatırımcı sayısında önemli ölçüde artışa sebep oldu. Genç yatırımcıların borsadaki oranı ise tarihi bir seviyeye ulaştı.

Borsa İstanbul’da genç yatırımcı sayısı, 2023 Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 288 artışla 1 milyon 599 bin 635 kişiye ulaştı. Bu rakam, genç yatırımcıların borsaya olan ilgisinin ve katılımının arttığını gösteriyor.

Yatırımcı sayısındaki rekor artışlar, şirketlerin halka arzlarıyla birlikte gerçekleşti. SPK’nın bu konuda attığı adımlar, şirketlere halka arz olma ve sermaye piyasalarından faydalanma imkanı sunarken, yatırımcıların da çeşitlendirilmiş yatırım fırsatlarına erişimini sağladı.

Hisse senetleri oldukça popüler hale geliyor

Son zamanlarda Borsa İstanbul’da gerçekleşen hisse senedi yatırımları, ülkemizde geniş halk kesimleri tarafından popüler bir yatırım aracı haline gelmiştir. Yeni halka arz edilen şirketlerin hisse senetlerinin işlem görmeye başladıktan sonra sürekli olarak değer kazanması, bazı soru işaretleri doğurmaktadır.

Ünlü ekonomist Şenol Babuşcu, bu durumu ele alarak hisse senedi fiyatlamalarının ya ilk halka arz aşamasında yanlış yapıldığını ya da halka arz sonrasında fiyatların belirli kesimler tarafından yapay olarak yükseltildiğini ifade etmektedir. Bu durumların her ikisinin de aslında ciddi sorunlar olduğunu ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından araştırılması gerektiğini belirtmektedir.

SPK’nın her başvurana halka arz izni vermesi ve piyasaların zaten zarar etmekte olan yatırımcının daha da zarar etmesine yol açabilecek hareketler yapmaktan kaçınılması gibi bir düşünceyle hareket ettiği düşünülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.