Eylül ayı enflasyonu ile beraber kira zam oranları da netleşti! Bu oranlar kiracıları çok üzecek!

Eylül ayı enflasyonu ile beraber kira zam oranları da netleşti! Bu oranlar kiracıları çok üzecek!

Geçtiğimiz gün TÜİK tarafından eylül ayına ilişkin enflasyon oranları açıklandı. Merakla beklenen enflasyon oranları ile beraber emekli, memur gibi birçok maaşın zam oranları da netlik kazanmaya başlarken kira artış oranları da açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eylül ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan oranlara göre memur ve emekli vatandaşların zam oranlarında netleşmeler olurken kira zammının da oranları netleşti. Kiracıların korkuyla bekledikleri eylül ayı enflasyon oranları kira zamlarını nasıl etkiledi? Kira zammındaki bu ay artış nasıl olacak? İşte tüm detaylar…

Eylül ayı enflasyon oranları açıklandı!

Merkez Bankası’nın eylül ayı enflasyon oranlarını açıklaması ile beraber birçok konuda vatandaşlar için netlik kazandı. Özellikle memur ve emekli maaşlarının netlik kazanmasın büyük etki sahibi olan enflasyon oranları kira zammının oranları içinde büyük rol oynadı. Vatandaşların merakla beklediği eylül ayı enflasyon oranları ile beraber Eylül ayı enflasyon rakamları aylık bazda %4,75 olarak kamuoyuna duyuruldu. Bu oranla beraber SGK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için %9,49, ağustos ayı için %9,09, Eylül ayı için %4,75 enflasyon farkını netleştirdi. Ocak ayı maaş oranlarına yansıyacak olan enflasyon rakamları doğrultusunda 3 aylık enflasyon oranı %25,11 olarak açıklandı. Önümüzdeki aylarında enflasyon oranların göre netleşecek olan memur ve emekli maaşları için enflasyon oranları oldukça merak ediliyor.

Kira zammında artış ne olacak?

Sadece memur ve emekli vatandaşların değil kiracılarında merakla beklediği enflasyon oranları ile beraber kiralara yapılacak olan zam oranları da belli oldu. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre iş yerlerini etkileyecek kira zamları kapsamında belirlenen yeni oran ise %55,30 olarak açıklandı. Bu kapsamda kira kontrat süresince işletme sahipleri %55,30 oranında zam yapma hakkına sahip olurken bu zammın vatandaşları nasıl etkileyeceği gündemde tartışılıyor. Önceki ay ise zam oranı %56,28 olarak açıklanmıştı. Tüm bu zam oranlarına ek olarak yetkililer kira konutlarındaki artış rakamlarının 2 Temmuz 2024 tarihine kadar %25 olarak sabit tutulacağını belirtiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.