Enflasyon artıyor! Eğitimde masraflar büyüyor! Veliler, öğrenciler, öğretmenler tepkili!

Enflasyon artıyor! Eğitimde masraflar büyüyor! Veliler, öğrenciler, öğretmenler tepkili!

Geçtiğimiz gün açıklanan eylül ayı enflasyon oranları yine artış gösterdi. Artmaya devam eden enflasyon oranları ile beraber eğitim masrafları da çığ gibi büyüdü! Öğretmenler, veliler, öğrenciler tepkili!

Son açıklanan enflasyonla beraber enflasyonun artmaya devam ettiği görülürken enflasyonla beraber eğitim masraflarının da artışı gündeme bomba gibi düşüyor! Artan eğitim masraflarına yetişemeyen öğrenciler, öğretmenler ve veliler bu duruma oldukça tepki gösterirken konu ile ilgili açıklamalar yapan İyi Parti genel Başkan Yardımcısı ve TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarında; ‘’Eğitim masrafları rekor düzeyde arttı! İfadelerini kullandı. İşte tüm detaylar…

Eğitim’de masraflar enflasyonla büyüyor!

Enflasyonla beraber artan eğitim masrafları fahiş rakamlara ulaştı. Eğitimcilerin, öğrencilerin içinden çıkamadığı masraflarda TÜİK’in açıkladığı verilere göre eylül ayında en fazla üniversite eğitimi pahalandı. TÜİK’e göre, üniversite eğitim fiyatları yüzde 127,72 artarak iki kat yükselirken, konaklama hizmetleri yüzde 30,21, otobüs ile şehiriçi yolcu taşımacılığı yüzde 27 arttı. Tüm bu alanları kullanmak zorunda olan üniversite öğrencileri ise artan pahalılığa oldukça tepkili!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre bu ayda en çok artış gösteren alan eğitim masrafları olurken onun arkasından konaklama ve taşıma ücretleri geldi. Eğitim masraflarında fahiş artışlar İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO)’nun açıkladığı veriler ile de yükseliş desteklendi. Vahim tablo İTO’nun, eylül ayına ilişkin açıkladığı İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarında açıkladı.

Eğitim masrafları rekor düzeyde arttı!

TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarımda ‘’Eğitim masrafları rekor düzeyde arttı! Enflasyon beklentilerinin enflasyon yaratmasına en iyi örneklerden. Yıllık tek bir sözleşme yapıldığı için firmalar/okullar enflasyon beklentilerini, belki daha fazlasını sözleşmeye yansıtıyor. Sivrisineklerle mücadele uzmanı iktidar zam sınırı getirince firmalar servis-yemek-etüt ücretini daha fazla artırıyor. Sözleşme bedelleri yükselince enflasyonu durdurmak zorlaşıyor. Bu yüzden enflasyon beklentilerini düşürecek reel pozitif faiz başta olmak üzere politikalar seti çok ama çok kritik’’ ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum