Bloomberg: Bir Dev Banka Daha Türkiye'den Çekiliyor

Bloomberg: Bir Dev Banka Daha Türkiye'den Çekiliyor

Kamuajans.com – Türkiye'den çekilme haberlerine bir yenisi daha eklendi. Türkiye'nin en büyük 12. bankası olan ING'nin Türkiye birimini satmayı değerlendirdiği iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde Yapı Kredi'nin İtalyan ortağı Uni Credit Türkiye'den çıkma kararı almıştı. Geçen ay Reuters'ta yayınlanan bir haberde HSBC'nin Türkiye'den çıkmayı değerlendirdiği iddia edilmişti. HSBC dünya genelinde 35 bin kişiyi işten çıkarma kararı almıştı.Bloomberg'de yer alan ve konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan habere göre ING Türkiye birimini satmaya hazırlanıyor. Görüşmeler kapsamında yerli bir rakiple de masaya oturulduğu belirtiliyor. Satış için nihai karar henüz verilmedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar bankanın potansiyel alıcılar ile görüşme yaptığını söyledi. Görüşülen firmalardan birinin rakip bir firma olduğu da haberde yer alan bilgiler arasında.

ING'nin Türkiye biriminin satışı için nihai kararını vermediği de ifade ediliyor. ING yetkilisi konu hakkında açıklamada bulunmadı.ING, finans sektöründe hizmet eden Hollandalı ING Grubu'nun sahibi olduğu, merkezi Hollanda'da bulunan bankanın Türkiye'deki kolu. 14 Aralık 2007'de ING Grubu Oyak Bank'ın bütün hisselerini satın aldı ve ING Bank Türkiye 7 Temmuz 2008 tarihinde faaliyetlerine başladı. 2019'da adı ING olarak değiştirdi. 2019 yıl sonunda ING Türkiye'nin konsolide aktif toplamı 65,4 milyar TL, vergi öncesi kârı ise 1 milyar 976 milyon TL oldu. Şube sayısına göre Türkiye'nin 15. büyük bankası olan ING Bank, 63 ilde toplam 219 şube ile faaliyet gösteriyor.Kaynak : Milli Gazete

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.