Hava Durumu

Bakan Nebati: Enflasyon aralık ayından itibaren hızlı şekilde düşmeye başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" kapsamında Kastamonu Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında enflasyona ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2022 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 04.11.2022 18:07
https://www.kamuajans.com/
Bakan Nebati: Enflasyon aralık ayından itibaren hızlı şekilde düşmeye başlayacak

Bakan Nebati, "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" kapsamında Kastamonu Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında enflasyonun baz etkisiyle aralık ayından itibaren hızlı şekilde düşeceğini ve hedeflerinin tek rakamlı enflasyonu yakalamak olduğunu belirtti. 29 Ekim'de banttan indirilen TOGG ile ilgili de Türkiye'nin teknolojide geldiği seviyenin sembolü olduğunu kaydetti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin basın açıklamasına yansıyan açıklamaları:

''Cumhuriyet'imizin 99. yıl dönümünde banttan indirme törenini gerçekleştirdiğimiz elektrikli otomobilimiz Togg, başlı başına ülkemizin teknolojide geldiği seviyenin sembollerinden biridir. Togg'un Gemlik'teki devasa fabrikasıyla birlikte doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce sektöre önemli ekonomik katkılarda bulunacağı açıktır. Togg Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında, burada her yıl 175 bin araç üretilirken 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacaktır. 2030'a kadar üretilecek toplam 1 milyon araç, milli gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına da 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacak boyutlardadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak adeta devrim niteliğindeki yerli aracımıza tam destek verdik. Bu kapsamda mühendislik alımlarında KDV istisnası sağladık. Elektrikli otomobil ÖTV oranlarında değişiklik yaparak bu oranı yüzde 10'a düşürdük. Böylece vatandaşlarımızın çevreci otomobilimize erişimini kolaylaştırmayı hedefledik."

Enflasyon aralık ayından itibaren uzun süredir söylediğimiz gibi baz etkisiyle de olsa hızlı şekilde düşmeye başlayacak 

''Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesap ve kitabını çok rahat şekilde yapabildiği bir dönemdeyiz. Enflasyon aralık ayından itibaren uzun süredir söylediğimiz gibi baz etkisiyle de olsa hızlı şekilde düşmeye başlayacak ve hedefimiz olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepenk kapatmadan, atölyeler kilitlenmeden, fabrikaların kapısına kilit vurmadan gerçekleştireceğiz. Tüm dar gelirli, sabit gelirli başta olmak üzere toplumun en fazla enflasyondan etkilenen kesimlerinin mutlak suretle attığımız ve atacağımız adımlarla daha rahat hayat sürdüreceklerinin Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz politikalarla uygulamalarla bundan sonrada devam ettireceğimizi ifade ediyorum.''

Bakan Nebati Kastamonu'nun katma değer verilerine ilişkin şu ifadeleri kullandı,"2002 yılında dış ticaret açığı veren Kastamonu bugün 141 milyon dolar dış ticaret fazlası veren konuma geldi. 2021 yılında ülkemizde işsizlik oranı en düşük bölge, yüzde 5,8 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop bölgesi olmuştur. 2021 yılında Kastamonu'da yatırım yapmak isteyen müteşebbislere sağlanan toplam 41 teşvik belgesiyle yaklaşık 1,4 milyar lira tutarında sabit yatırım yapılması ve 1130 kişiye istihdam sağlanması hedeflenmiştir." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.