Hava Durumu

Asgari ücretle geçinen babanın çığlığı: 'Dayanacak gücüm kalmadı'

Asgari ücretle geçinen babanın çığlığı: 'Dayanacak gücüm kalmadı'

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2021 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2021 13:47
https://www.kamuajans.com/
Asgari ücretle geçinen babanın çığlığı: 'Dayanacak gücüm kalmadı'

Gaziantep'te yaşayan Ali Kılıç Kaya isimli yurttaş, biri engelli 3 çocuğunun temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Valiliğe yazdığı bir dilekçe ile sesini duyurmaya çalışan Kaya, dayanacak gücünün kalmadığını söyleyerek, çocuklarının devlet yurduna yerleştirilmesini istedi. Gazetemize konuşan Kaya'nın ifadeleri, ekonomik krizin derinleştiği Türkiye'de bir asgari ücretlinin durumunu da gözler önüne serdi.

41 yaşında olduğunu söyleyen Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı: 

"25 sene İstanbul'da yaşadım, 6 bin 500 lira maaş alıyordum, işsiz kaldıktan sonra tabii ki ihtiyaçlarımı karşılayamaz duruma düştüm. Düşünce de hani dedik memleketimize bir akrabamızın yanına sığınalım, geldik buraya (Gaziantep'e). Bir akrabayla birlikte yaşamaya başladım, toparlanana kadar, iş buluncaya kadar. Çünkü pandemi sürecini siz de biliyorsunuz. Gelirken de bütün ev eşyam kargoda kırıldı, o da ayrı bir mesele. Ondan sonra burada sigortalı bir işe girdim ama asgari ücretle. Çünkü artık yaşım da geçti, EYT mağduru bir insanım. Her gittiğimiz kapı yüzümüze kapanıyor yaş dolayısıyla. İstediğimiz, tecrübeli olduğumuz sektörde çalışamıyoruz. Ne yapıyorsun? Mecburen asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyorsun."
 
Kaya, "Liseye giden oğlum var, ortaokula giden oğlum var ve ayrıca gelişim geriliği yaşayan 5 yaşında çocuğum var. Ben 2800 lirayla nasıl çocuk okutayım? Nasıl gelişim geriliği olan oğlumun ihtiyaçlarını karşılayayım?" diye yaşadıklarına isyan etti. 

Önceden 5 gıda alabillirken şimdi 2 gıdayı ancak alabildiğini söyleyen Kaya, "Borçla borcu kapatarak artık bir seviyeye getirebildim ama artık dayanacak gücüm de kalmadı. Umudum da kalmadı, hayalim de kalmadı" dedi. 

Valiliğe yazdığı dilekçede de çocuklarının temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını belirten Kaya, çocuklarının devlet yurduna yerleştirilmesini istedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.