Asgari ücrete 638 lira zam! Artık 9 bin 144 lira olarak ödenecek

Asgari ücrete 638 lira zam! Artık 9 bin 144 lira olarak ödenecek

EYT ile emekliliğe adım atıp, hali hazırda çalıştıkları iş yerine tekrar başlayan kişilere, sosyal güvenlik destek priminde indirime gidilecek. Bu indirimle beraber asgari ücret 638 lira zamlı olarak yani, 9 bin 144 lira olarak ödenecek.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasası, 3 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasayla  birlikte, 8 Eylül 1999 tarihinden önce emeklilik şartlarını sağlayanlar için emeklilik imkanı  doğdu. SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki kişiler için halen başvuru süreci devam ediyor. Ayrıca, EYT yasasında emekli olup da aynı yerde çalışmaya devam etmek isteyenler için maaşlara etki edecek önemli bir madde de yer alıyor.

Sosyal Güvenlik Destek Primi İndirimi

EYT emeklileri, hali hazırda çalıştıkları iş yerine otuz gün içerisinde tekrar işe başladıklarında, %5 oranında sosyal güvenlik destek primi indiriminden yaralanabilecekler. Fakat, bu sürenin aşılması durumunda indirim uygulanması mümkün olmayacak. İlk açıklamalarda, bu süre 10 gün olarak belirlenmişti, ancak şu anda 30 gün şartı geçerli durumda. Aynı iş yerinde çalışan ve daha sonra başka bir iş yerine geçenler ise bu indirimden tekrar yararlanamayacaklar.

Zam Miktarı Maaşa Göre Değişiyor

İşçilerin brüt ücretinden kesilen sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primleri, işçinin net ücretini doğrudan etkiliyor. Asgari ücretli bir işçi için brüt ücret 10 bin 8 lira olduğunda, yüzde 15 oranında kesinti yapılıyor ve işçiye net 8.506,80 lira ödeniyor. Ancak emekli olduktan sonra aynı iş yerinde brüt ücretle çalışmaya devam edenler, yüzde 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılacak. Bu kesintiyle birlikte, aylık prim kesintisi bin 501 lira 20 kuruştan 750,60 liraya düşecek ve işçinin eline 9.144,81 lira net ücret geçecek. Bu durumda, asgari ücretli bir işçinin net ücreti, emeklilik öncesi 8.506 liradan emeklilik sonrası 9.144 liraya yükselecek. Yani işçinin net ücreti 638,1 lira artacak. Prim kesintisinin azalması nedeniyle net ücrette yaşanacak artış, brüt maaşı 11 bin lira olan kişide 701,25 lira, 15 bin lira olan kişide 956,25 lira, 20 bin lira olan kişide 1.275 lira ve 25 bin lira olan kişide 1.593 lirayı bulacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.