Ekmek Fiyatı - Zengin fakir tüm ülkelerin temel besin kaynaklarından biri olan ekmek özellikle ülkemizde farklı lezzetlerde üretilmektedir. Her yörenin ayrı lezzetlerle ürettiği ekmek fiyatları ürkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından belirleniyor.

Aile büyüklerimizin deyimiyle ekmeksiz sofra olmaz cümlesinden de anlayacağımız üzere ekmek zengin fakir her ailenin sofrasında bulunuyor. beslenmenin ham maddesi olan ekmek gramaj olarak her yıl belirlenen fiyat üzerinden satılmaktadır. Özellike un ve diğer mamüllerin artışına göre belirlenen ekmeğin bu yıl ki fiyatı belli oldu.

Türkiye Gazetesi'ne açıklamada bulunan Ulusoy, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından buğday alım fiyatının 1050 lira olarak açıkladığını söyleyerek, "Bir de satım fiyatı olarak 1120 lira gibi bir rakam koydu. 1120 lira yüzde 7'lik bir artışa denk geliyor. 1050 lira da önceki seneye göre yüzde 12'lik bir artış eder" dedi.
"Yani TMO toplam yüzde 19'luk bir makas belirledi. Dolayısıyla sezona girmeden önce bizim maliyetlerimiz 1000 liralardaydı" diyen Ulusoy, "Buğdaydaki kalite kaybını da hesaba katarsak un fiyatına yüzde 10-15 bandında zam gelir.