Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “18 yılda her alanda tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum." sözlerini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın samimiyetle bir durum tespiti yaptığını kaydeden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, bu durumun temel sorumlusunun 18 yıldır eğitim yönetimini işgal edenlerin olduğunu belirtti.

Çözümün belli olduğunu söyleyen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, eğitim yönetiminin sendika/vakıf/cemiyet görünümlü yapıların tahakkümünden kurtarılarak ve yönetim sürecini sadece liyakatin esas alan bir anlayışın yürütmesi olduğunu ifade etti. Aksi halde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir yıl sonra da beş yıl sonra da benzer tespitleri dile getireceğini söyleyen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ''Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bugün yaptığı konuşmada, "18 yılda her alanda tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum." ifadelerini dile getirdi. Sayın Erdoğan aslında samimiyetle bir durum tespiti yaptı. Bize göre bu durumun temel sorumlusu, 18 yıldır eğitim yönetimini işgal edenlerdir. Bu tablo doğal bir sonuçtur; siz, eğitim yöneticilerini liyakat esasıyla değil de mülakatlar marifetiyle ve sadece mensubiyetler üzerinden tayin ederseniz sonuç bu olur. Eğitim sistemini en ideal şekilde kurgulamış ve planlamalarınızı eğitimin ve ülkenin ihtiyacına göre düzenlemiş olsanız dahi bunları uygulayacak ve sistemi yürütecek olan yönetici kadronuz ehil değilse başarı mümkün değildir. Yapılacak olan bellidir: Eğitim yönetimi, sendika/vakıf/cemiyet görünümlü yapıların tahakkümünden kurtarılacak ve yönetim süreci sadece liyakatin esas alındığı bir anlayışla yürütülecektir. Aksi halde, Sayın Cumhurbaşkanı bir yıl sonra da beş yıl sonra da benzer tespitleri dile getirecektir.” dedi.