YÖK İlk Kez “Merkezi Yerleştirme” Yapacak

YÖK İlk Kez “Merkezi Yerleştirme” Yapacak

KamuAjans.Com-Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarihinde ilk kez merkezi yerleştirme işlemi yapacak…

Bilindiği üzere 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 105 inci maddesinde Harp okulları, fakülte ve yüksekokullar ile astsubay meslek yüksekokullarında (Jandarma dahil) öğrenimine devam eden askeri öğrencilerin üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak durumlarına uygun fakülte ve yüksekokullara naklen kaydedilmesi ve 30 Ağustos 2016 tarihi itibariyle mezun olacak askeri öğrencilerin üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak durumlarına uygun fakülte ve yüksekokullarca diploma verilmesi hususunda Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili kılınmıştı.

Bu yetkilendirme üzerine hemen çalışmalarına başlayan YÖK, bu kapsamdaki öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esasları 08.09.2016 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu usul ve esaslara göre askeri yükseköğretim kurumlarından 2015-2016 eğitim öğretim döneminde mezun olan öğrencilerin diplomalarının YÖK tarafından belirlenen koordinatör üniversite tarafından düzenleneceği; kayıtlı ve mezun aşamasında olmayan öğrencilerin ise yükseköğretim kurumlarına “YÖK tarafından merkezi olarak yerleştirileceği” belirtilmişti.

Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen YÖK, yerleştirme işlemlerinde yaşanabilecek olası gecikmelerin öğrencileri mağdur etmemesi için harekete geçerek, tarihinde ilk kez kurum olarak merkezi yerleştirme işlemi yapacak.

Bu bağlamda 31 Temmuz 2016 tarih ve 29787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 669 sayılı KHK ile kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarının öğrencileri (yaklaşık 7000 öğrenci) Türkiye'deki diğer yükseköğretim kurumlarına YÖK tarafından yerleştirilecek.

YÖK, bu öğrencilerden halen tutuklu durumda bulunanların yerleştirilme işlemlerine ilişkin ilgili kurumlara bir yazı göndererek görüş sorulmasına da karar verdi.

TERCİHLER 22 – 26 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA ALINACAK

Öğrenciler tercihlerini, 22 - 26 Eylül 2016 tarihleri arasında YÖK’ün https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve e-devlet kapısı şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Tercih işlemi, 26 Eylül 2016 tarihinde saat 17:00'de sona erecek. Öğrencilerin tercih işleminde e-devlet şifresi de isteneceğinden, bu öğrencilerin e-devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir.

Öğrenciler, YÖK’ün https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Öğrencilerin, tercihlerinin YÖK’e ulaştığından emin olmaları için ekranda "Tercihleriniz YÖK’e bildirilmiştir." ifadesini görmeleri gerekmektedir.

Öğrenciler, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "tercih süresi" içerisinde https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler. "Tercih Süresi" tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik / düzeltme yapılamayacak.

Öğrenciler tercih sırasında yayımlanacak başvuru esaslarını da dikkate alarak alanlarında 30 tercih yapabilecek.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında aynı isimli önlisans programlarına yerleştirildiğinden, Hava Trafik Kontrol önlisans programlarındaki öğrenciler de Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Hava Trafik Kontrol önlisans programına yerleştirildiğinden tercih yapmayacak.

Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarında mezun duruma gelmiş öğrenciler, YÖK tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemine alınmayacaklar. Bu öğrencilerin diplomaları belirlenen koordinatör üniversitesi tarafından düzenleneceğinden, mezun duruma gelmiş öğrenciler tercih yaparak yerleştirilmiş olsa bile bu durumları tespit edilenlerin yerleştirilmesi iptal edilecek.

TERCİH YAPANLAR YERLEŞTİRİLECEK

Yerleştirme işlemlerinde; öğrencilerin, ilgili yıldaki ÖSYS Puanları / Ortaöğretim Diploma Notları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjanları göz önünde tutulacak.

Öğrencinin tercih ettiği programa/programlara yerleşememesi durumunda YÖK tarafından ÖSYS puanları / Ortaöğretim diploma notları ile programların oluşan taban puanları dikkate alınarak yerleştirilecek.

Yerleştirilen öğrencilerin 2017-ÖSYS’ye girmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanlarında düşme olmayacak.

YÖK tarafından yapılan yerleştirme işlemlerinde tercih yapmayan öğrenciler haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır. Bu öğrenciler için yeniden yerleştirme yapılmayacak.

KAYIT TARİHLERİ YERLEŞTİRMELER SONRASINDA DUYURULACAK

Kayıt tarihleri yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra adaylara duyurulacak. Öğrenciler kayıtlarını e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda veya bizzat üniversitelere giderek yapabilecek. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.