Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz

Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz

Bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri veli ev ziyaretlerini baskı unsuruna dönüştürerek, öğretmenleri bu konuda zorlamaktadır. Veli ev ziyaretlerinin yasal bir zorunluluğu olmadığı gibi tamamen okul dışı bir faaliyettir. Veli ev ziyaretleri eğitimde öğretmenin uygun gördüğü öğrenciler için gerekli gördüğü zamanlarda, isteğe bağlı olarak uygulayabileceği bir yöntemdir. Yasal bir zorunluluğu olmayan bu faaliyet üzerinden bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kendi reklamları için öğretmenlere baskı

Anadolu Eğitim Sendikası olarak konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak ilgili milli eğitim müdürlüklerinin uyarılmasını talep ettik.

                                                                                      

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Sayı : 1541-20/5579

Konu: Ev Ziyaretleri

Tarih:13/02/2020 

İlgi: a) T.C. Anayasası

       b 26.07.2014 Tarih Ve 29072 Sayılı Resmi Gazete Yayınlanan MEB Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

       c) 07.09.2013 Tarih ve 28758 Sayılı Resmi Gazete Yayınlanan MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

       d) 14.07.1965 Tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

 

İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri veli ev ziyaretlerini baskı unsuruna dönüştürerek, öğretmenleri bu konuda zorlamaktadır. İlgili yasa ve yönetmeliklerin hiçbirinde öğretmenin bu şekilde bir görevinin olduğu yazmamaktadır.

Veli ev ziyaretleri eğitimde öğretmenin uygun gördüğü öğrenciler için gerekli gördüğü zamanlarda, isteğe bağlı olarak uygulayabileceği bir yöntemdir. Ancak bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin bu ziyaretleri zorunluymuş gibi hissettirerek kendi reklamları için öğretmenlere baskı yaparak fotoğraf çektirtmek, sosyal medyada paylaştırmak veya ziyaretle ilgili form doldurtmak eğitimin ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Ziyarette amaç eğitim adına iyi sonuçlara gitmektir. Konunun reklama dönüştürülmemesi ve bu ziyaretlerin isteğe bağlı yapılması noktasında konu ile ilgili milli eğitim müdürlüklerinin uyarılması ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz. 


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.