Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı kaldırılmalıdır

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı kaldırılmalıdır

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı kaldırılmalıdır. Bilindiği üzere Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte öğretmenlik kariyerine uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanları getirildi. Peki uzman öğretmen ve başöğretmen nedir?

Uzman öğretmenlik kariyer basamaklarından birisidir. Öğretmenlerden adaylık dönemi hariç 10 yılını dolduranlar Öğretmenlik Mesleği Kariyer Basamakları sınavından geçerler.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı'nı tamamlayan, başöğretmenlik için öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenler başvurabilecek.

Yüksek lisansını tamamlamış öğretmenler eğitimleri tamamladıktan sonra uzman öğretmen, Doktora yapmış olanlar ise eğitimlerini tamamladıktan sonra sınav şartı aramadan başöğretmen olabilecek.

SINAV ŞARTI KALDIRILSIN

Sosyal medya üzerinden öğretmenlerimiz uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer basamakları için sınav şartının kaldırılması adına talepte bulundular. Öğretmenliğin zaten kariyer mesleği olduğunu vurgulayan öğretmenlerimiz sınavın iptal edilmesi, yılını dolduran öğretmenlerin uzman, 20 yılını dolduran öğretmenlerimizin ise başöğretmen olarak yerini alması talebinde.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.