Ücretli Öğretmenlerin Sorunları Ve Çözüm Önerileri

Ücretli Öğretmenlerin Sorunları Ve Çözüm Önerileri

Kamuajans.com – Milli eğitim bakanlığı bünyesinde görev yapan Ücretli Öğretmenlerimiz çok fedakarane çalışmalarına rağmen birçok haksızlık, hukuksuzluk ve sorunla baş etmektedir.

Ücretli Öğretmenlerin sorunları nelerdir:

1) Ülkemizde yer alan yüksek yargı organlarınca verilen kararlarda Ücretli Öğretmenle kadrolu öğretmen hakkında hiçbir fark yoktur kadrolu öğretmen hangi hakka sahip ise Ücretli Öğretmende aynı hakka sahiptir.( Bu karaları ne yazık ki ne bakanlık nede hükümet uygulamayarak suç işlemektedirler.)

2) Ücretli Öğretmenler haftalık 30 saat derse girmeleri karşılığında aylık 1800 tl gibi komik bir maaş almaktadırlar.(Asgari ücret ülkemizde 2300 tl iken) Ayrıca aylık 16 günlük sgk primi ödenmektedir. ( Yargı organlarının tam yatması gerekir kararı uygulanmamaktadır.)

3) Kadrolu öğretmen tuttuğu nöbet karşılığı haftada 3 saat, Tübitak bilim fuarında yaptığı danışmanlığı karşılığı haftalık 6 saat ek ders almaktadır. Kadrolu öğretmen yatılı yurtlarda yaptığı belletmenlik karşılığı 56 saat ek ders almakta sınavlarda yaptığı gözetmenlik karşılığı ayrıca ücret almaktadır. ( Buna benzer kadrolu öğretmenlerin birçok yararlandığı durumlar bulunmaktadır.)

Ücretli Öğretmenler ise yukarıdaki hiçbir haktan yararlanamadığı gibi resmi tatil kar tatili vb durumlarda ücret alamamaktadır.

Ücretli Öğretmenler İçin Çözüm Önerileri:

1) Öncelikle tüm Ücretli Öğretmenler kadroya alınmalıdır.

2) Ücretli Öğretmenlik kariyer basamağına dönüştürülmeli belirli bir süre görev yapan Ücretli Öğretmen bakanlık kadrolarına atanmalıdır.

3) Tüm Ücretli Öğretmenlerin sosyal, ekonomik hak ve hakedişleri düzeltilerek Ücretli Öğretmen hak ettiği konuma kavuşturulmalı itibarı artırılmalıdır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.