TÜRGEV Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor

TÜRGEV Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor

KamuAjans.Com-TÜRGEV'in, yüzde 100 burs imkanıyla Malezya'ya gönderdiği 204 öğrenci dil eğitimini tamamladı.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nın (TÜRGEV), yüzde 100 burs imkanıyla Malezya'ya gönderdiği 204 öğrenci dil eğitimini tamamladı.

TÜRGEV'den yapılan açıklamaya göre, yaz aylarında 204 öğrenci yüzde 100 burslu olarak dil eğitimine gönderildi. Bunun yanı sıra İstanbul dışında yaşayan ya da okuyan öğrencilere birbirinden farklı platform çalışmaları ile eğitimlerine destek verildi.

Başvuruları "dilbursu.com" sitesinden alan TÜRGEV, ön eleme için başvuran öğrencilere online olarak İngilizce sınavı yaptı. Ön eleme sınavının ardından yeterli puanı olan öğrenciler mülakata alındı. Mülakatta başarı gösteren 204 öğrenci Malezya'ya gitmeye hak kazandı. Öğrencilerin uçak masraflarından konaklamalarına, Malezya'da kaldıkları süre boyunca yapılan gezilerden dil okullarına kadar her türlü masrafı karşılayan TÜRGEV, gençlerin dil eğitimiyle artı bir değer kazanmalarını hedefledi.

TÜRGEV ve Albukhary Vakfı tarafından Malezya'da düzenlenen İngilizce eğitim programı kapsamında, hem yabancı dil gelişimi konusunda destek verilmesi hem de ülkeler arası kültürel etkileşimin arttırılması amacıyla Türkiye'den 204 öğrenci Malezya'da dil eğitimi aldı. Yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimiyle haftalık 45 saat dil eğitimi alan öğrenciler, boş günlerini de Malezya bölgesinde düzenledikleri gezilerle değerlendirdi.

- Platform çalışmalarıyla öğrenciler uygulamalı öğreniyor

Mimarlık Platformu öğrencileri de yaz tatillerinde Vezneciler Gençlik Merkezinin şantiyesinde çalışarak fikirlerini paylaştı. Yurtlarda duyurusu yapılarak gönüllülerin belirlenmesiyle bir araya gelen ekip, ağustos ayı boyunca Vezneciler'de mimar Fehmi Bilge eşliğinde projeyi yakından inceleme ve değerlendirme fırsatı yakaladı. Öğrencilerin projede değişiklik taleplerinin değerlendirilmesinin ardından gerekli düzenlemeler projeye dahil edildi. 9 yurtta 13 öğrencinin katılımıyla düzenlenen platform çalışması, öğrencilerin ihtiyaç duydukları bilgi ve tecrübeyi kazanmalarını sağladı.

- TÜRGEV kız öğrencilere destek vermeye devam ediyor

Kız öğrencilerin eğitim hayatına 1996 yılından bu yana destek sağlayan TÜRGEV, yeni eğitim-öğretim döneminde açtığı yurtlarla ulaştığı öğrenci sayısını 10 bine çıkardı. İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (İSEGEV) adıyla 1996 yılında kurulan vakıf, 2012 yılında TÜRGEV adını alarak eğitim faaliyetlerini Türkiye genelinde sürdürmeye başladı.

İstanbul'da 31, Türkiye genelinde 33 olmak üzere toplamda 64 yurduyla eğitime destek veren TÜRGEV, yurttan öte bir akademi felsefesiyle öğrencilerin kişisel gelişimini destekliyor.

Yeni döneme hazırlanan TÜRGEV, yurtların da düzenlediği eğitim faaliyetleriyle öğrencilerin üniversitede aldıkları eğitimin yanı sıra kendilerini geliştirmeleri için ücretsiz kurs ve seminerler düzenliyor. Atölye çalışmaları, kulüp çalışmaları, genel seminer programları, platform çalışmaları, TÜRGEV Akademi Aşamalı Ders Programları ile öğrenciler bilimsel, fikirsel, ruhsal ve fiziksel anlamda destekleniyor.

TÜRGEV, öğrencilerinin ihtisas alanlarında yetkinlik kazanmalarının dışında akademik, sosyal, kültürel, müzikal, sportif alanlarda türlü yöntemleri tecrübe etmelerine, kendilerine özel ilgi ve çalışma alanları oluşturmalarına imkan sağlıyor. Ayrıca kendi bünyesindeki eğitimlerin dışında öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşması için de destek sunan TÜRGEV, öğrencileri taleplerine göre staj yapmaları için ilgili yerlere yönlendiriyor.

- TÜRGEV'in atölye çalışmaları

Vakfın atölye çalışmaları kapsamında dil atölyelerinde İngilizce, Osmanlıca, Arapça, İspanyolca dil eğitimlerinin yanı sıra işaret dili eğitimi, kültür-sanat atölyelerinde resim, el nakışı, dikiş, senaryo, satranç, hüsnü hat, kaligrafi, diksiyon ve hızlı okuma teknikleri eğitimi, müzik atölyelerinde ney, keman ve gitar eğitimi, İslam ilimleri atölyelerinde siyer, fıkıh, akaid, tefsir ve Kur'an eğitimi imkanlarını sunuluyor.

Spor atölyelerinde okçuluk, hapkido, voleybol, zumba, fitness, pilates ve step aerobik eğitiminin yanı sıra gezi ve fotoğrafçılık kulübü, sosyal çalışmalar kulübü, akademik araştırmalar ve çalışmalar kulübü ile felsefe kulübüyle öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik çalışmaları, hafızlık çalışmaları ile öğrencilere hizmet sunan TÜRGEV, öğrencilere İslami ilimler-sosyal bilimler alanlarında 4 yıl sürecek aşamalı ders programına da katılma hakkı veriyor.Anadolu Ajansı 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.