Spor Müsabakalarına Katılan Personelin İzinli Sayılma Durumu

Spor Müsabakalarına Katılan Personelin İzinli Sayılma Durumu

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 62045208-330.01-E.299586 sayılı Tereddüte Düşülen Hususlar konulu 6 Ocak 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Genel Müdür Kemal Varın Numanoğlu imzalı resmi yazıda ''İlinizde, Federasyonlarca çeşitli branşlarda düzenlenen faaliyetlere hakem, sporcu veya idareci olarak katılan öğretmen ve diğer personelin, sık sık bu tür faaliyetlere katılmalarıyla eğitim öğretim dönemi içerisinde öğrencilerimizin mağduriyeti ve eğitim kurumlarımızın işleyişinde aksamalar olduğu, bu tür faaliyetlere katılacak öğretmen ve diğer personele izin verilip verilmemesi hususunda tereddüte düşüldüğüne ilişkin 11 Aralık 2019 tarihli ve 61524664-330.01-E.24663752 sayılı yazı incelenmiştir.

21 Mayıs 1986 tarihli ve 3289 Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunun 29. maddesinde; "Milletler arası seviyede yurt içi ve yurt dışı spor müsabakaları ve bunların hazırlık çalışmalarına katılacak sporcu, hakem, antrenör, monitör, yöneticiler ve bu amaçla görevlendirilecek diğer görevliler, bağlı oldukları kurumlarınca organizasyonun devamı süresince izinli sayılırlar. Bunların özlük hakları kurumlarınca saklı tutulur. Öğrencilerin bu süreleri devamsızlık süresinin hesabında dikkate alınmaz." hükmü getirilmiştir.

Buna göre, milletler arası seviyede yurt içi ve yurt dışı spor müsabakaları ve bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğretmenlere gerekli iznin verilmesinin, eğitim öğretimin aksamaması bakımından da gerekli tedbirlerin Valiliğinizce alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.'' denilmiştir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.