Sözleşmeli Öğretmenlik Eğitimle Eğitim Hizmetiyle Bağdaşmamaktadır

Sözleşmeli Öğretmenlik Eğitimle Eğitim Hizmetiyle Bağdaşmamaktadır

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ''sözleşmeli öğretmenlik, geleceği güvence altına almanın ilk eşiği olan eğitimle, eğitim hizmetiyle bağdaşmamaktadır.'' dedi.

Öncelikle kadrolu istihdam modelinin esas alındığı mevzuat ve uygulama zemininin hâkim kılınması gerektiğini dile getiren Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bunun için gereken hazırlıklar ivedilikle tamamlanmalı, bu süreç tamamlanıncaya kadar belirli süre sözleşmeli statüde görev yaptıktan sonra kadroya geçiş uygulaması bütün kamu kurumlarında geçerli olmalıdır. Bunun sağlanmasından sonra, önce sözleşmeli görev yapma süresi kısaltılmalı ve olabilecek en kısa sürede de doğrudan kadrolu atama yöntemi dışındaki bütün istihdam yöntemleri terk edilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, geleceği güvence altına almanın ilk eşiği olan eğitimle, eğitim hizmetiyle bağdaşmamaktadır. Bir yandan öğretmenliği ihtisas ve kariyer mesleği olarak tasarlayıp diğer yandan sözleşmeye mahkûmiyet ve kariyer sisteminden muafiyet topluluğu oluşturmak, öğretmenlik mesleğine itibar, öğretmenlere değer vermemek algısına neden olmaktadır. Öğretmenlere değer vermenin, öğretmenlik mesleğini hak ettiği itibar eşiğine yükseltme hedefinin ilk göstergesi sözleşmelilik ile öğretmenlik arasına mesafe koymak ya da öğretmenlik ile kadro arasındaki mesafeyi kısaltmaktır” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.