Sözleşmeli Öğretmenliğin Ayrıntıları Belli Oldu

Sözleşmeli Öğretmenliğin Ayrıntıları Belli Oldu

Kamuajans.com-Görevden almalar sürerken milyonlarca gencin gözü öğretmen alımlarında idi. Öğretmen alımlarında ilk etapta sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. Sözleşmeli öğretmenliğin ayrıntıları ise yavaş yavaş belli olmaya başladı.

 

Darbe girişimi ve görevden almalardan sonra okulların açılmasına az bir süre kala herkesin gözü öğretmen alımlarında.Öğretmen alımlarında öncelik sözleşmeli öğretmen alımlarında olacak ve alım şartları ise belirlenmeye başladı.

Alınacak sözleşmeli öğretmenlerde daha önce 5 yıl çakılı kalma şartı varken bu sürenin 4 yıl olarak belirlenmesi gündemde.Çkılı kalma durumunu açıklayacak olursak bir okula atanan sözleşmeli öğretmen hiç bi şekilde 4 yıl boyunca eş durumu da dahil olmak üzere başka bir şehire yada okula atanması söz konusu olmayacak.

Mülakat şartı geliyor

Atanmak için başvuru yapan sözleşmeli öğretmen adayı ilk olarak mülakata çağrılacak mülakata mezun olduğu bölümden alınacak olan öğretmen adayı bölümünden alınması belirlenen sayının 3 katı kişi arasından seçilecek.

Mülakat Konuları ise:

Milli Eğitim Bakanlığın konu ile ilgili bir yönetmelik belirlemesi planlanıyor.Yönetmelikte, sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvurularının ne zaman ve nasıl alınacağı, sözlü sınava alınacakların nasıl belirleneceği ve takvimi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları yer alacak. Bakanlığın en geç hafta başında yönetmeliği yayımlaması bekleniyor.

Norm Fazlası Öğretmenler Görevlendirilecek

Açığa alınan şu ana kadar 22 bin öğretmen var ama bu sayıyı yetersiz gören Bakanlık 40 bin öğretmeni görevlendirecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.