Özel Okul Öğretmenleri İş Güvencesi İstiyor (4)

Kamuajans.com – Özel okullarda çalışan öğretmenlerin maruz kaldığı özlük hakkı ihlalleri ve katlanmak zorunda bırakıldıkları suiistimallerle ilgili yazılarımın mürekkebi kurumadan, eğitim gündemi “temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılacağının” açıklanmasıyla alabora oldu. Birbirleriyle dolaylı-dolaysız bağlantıları da olan birkaç konuyu, daha önceki yazıları hatırlatıp özel okul öğretmenlerinin sosyal medyadaki paylaşımlarına da yer vererek bir kez daha gündeme taşımak isterim.

EĞİTİM PERSONELİ 01.02.2019, 13:36 01.02.2019, 13:40
Özel Okul Öğretmenleri İş Güvencesi İstiyor (4)
Çünkü Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, TÖZOK Başkanı Sayın Nurullah Dal ve MEB Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran’ın tam da yazılarımıza konu ettiğimiz sorunlarla ilgili açıklamaları oldu son 24 saat içinde… Sözü edilen bu sorunların sahada yol açtığı yaraları size yazının sonunda özel sektör öğretmen görüşleriyle birlikte aktaracağım.

SELÇUK: KURSLARDAKİ ÖĞRETMEN SAYISI NET DEĞİL

Antalya’da düzenlenen sempozyuma katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın haberinde yer alan açıklamasında şöyle diyor:

“…Özel öğretim kurslarında hali hazırdaki öğretmenlerin tam sayısı net değil. Çünkü ücretli mi, birden fazla görev mi yapıyor ya da temel lisede mi çalışıyor, bunları bilmiyoruz. …Kaçak yerlere daha önce olduğu gibi bundan sonra da asla müsaade edilmeyecek. Gerekli hukuki altyapının oluşturulması için hazırlıklarımız devam ediyor. Etkin bir denetim yapacağız.”

İlk defa tanık olduğum için heyecanlandım. Sayın Bakan Ziya Selçuk’tan bir dizi itiraf gelmiş… Nihayet MEB, kurumsal anlamda hatalarını kabul ediyor, çözüm için çaba harcanacağını vurguluyor, gerçekten çok önemli.
Birincisi “özel kurslardaki öğretmen sayısı net değil” itirafı… Aslında (kanununa bakarsak) MEB’e bağlı kurumlarda öğrenci sayısı da, öğretmen sayısı da virgülüne kadar net olmak zorundadır. Olmamışsa, birileri görevini eksik yapmış demektir. Tek ders ruhsatlı çoğu özel öğretim kursunda tüm derslerin verildiğini sağır sultan bile biliyor. Orada (mecburen) sigortasız çalıştırılan (ruhsat dışı ders) öğretmenlerini de… Sayın Bakan il-ilçe bürokratlarına lütfedip sorsa, emin olun, eli boş dönmez.

Tabii Bakan Selçuk’un “etkin denetim” ifadesi de çok önemli. Kesinlikle denetim şart. Benim merak ettiğim ‘ironik’ konu, bu etkin denetimin hangi kadrolarla yapılacağı?!

NURULLAH DAL: ETİK KOMİSYONU KURALIM

Yine bir alıntı: “Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal sempozyumdaki konuşmasında, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında bir etik komisyonu oluşturulmasını önerdi. Dal, “Bakanımız uygun görürse, çeşitli kurum ve kuruluşlardan bir etik komisyonu oluşturalım. Adına ‘2023 Eğitim Vizyonu Etik Komisyonu’ diyelim” görüşünü paylaştı.”

Alkışlanacak bir öneri…
Aşağıda öğretmen görüşlerini okuyacaksınız. Özel sektörde çalışan öğretmenleri bu muameleye layık gören işverenler, TÖZOK’un ilgi alanında. Bu işverenlerden TÖZOK üyesi olan var mıdır, yok mudur bilemem. Ama TÖZOK bu konuda “inisiyatif” kabul edecekse, MEB’den mutlaka “yasal yetki, yaptırım gücü” talep etmelidir. Aksi halde o kurulun varlığı-yokluğu bir şey ifade etmez. Romantik bir girişim olarak kalır.

SAFRAN: ÖĞRETMEN MESLEK KANUNU ÇOK ÖNEMLİ

MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ise Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında, “…Meslek Kanunu’na çok önem veriyoruz. Etik de öğretmenlik özlük hakları da bunun içerisinde olacak. Öğretmene bir bütün olarak bakan, topyekun ele alan ve öğretmeni değerli kılmamız gerektiğine inandığımız bir meslek kanunuyla ilgili çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kesinlikle, ister kamuda ister özel sektörde çalışsın, tüm öğretmenlerimizin duymak istediği cümleler bunlar… Lütfen sahadaki öğretmenlerimizin aşağıdaki yorumlarını da dikkate alınız. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılında, Cumhuriyet öğretmenlerine, 2023 vizyonuna yakışır bir kanun olsun…

PEKİ! ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİ NE DİYOR?

“Özel okul öğretmenleri iş güvencesi istiyor” başlığıyla ve dizi halinde yayınlanan yazılar, çeşitli sosyal medya platformlarında da kamuoyu ile paylaşıldı. İşte öğretmenlerin, özel okul ve özel öğretim kursu işverenleri, bu kurumlardaki suiistimaller ile ilgili olarak, paylaştığımız yazıların altına son bir hafta içerisinde yazdığı sosyal medya yorumlarından bir demet…Uzun zamandır 14 yıllık özel okul deneyimlerimden yola çıkarak yazmayı düşünüp vakit ayıramadığım konuya değinmişsiniz. Tebrik ediyorum sonunda birilerinin aklına Özel Okullarda Öğretmenlik yapanların “Öğretmen” olduğu gelmiş. Bu cesur çıkışınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.1)Maaşı asgari ücretin üstünde olanların maaşını bankaya asgari ücret yatırıp kalanını elden vermek

2)bazı birkaç yıllık öğretmenle, asgari ücretin altında anlaşıp asgari ücret yatırıp üstünü geri elden geri almak.

3)tek ders diye açıp içinde eski tip dershanecilik yapmak

4)dersleri bir branş hocasının üstüne gösterip öğretmen olmayan kişileri (mühendis, VS) derse sokmak

5)öğretmenle 10 ay üzerinden sözleşme yapıp, yazın maaş vermeyip tazminat alma hakkını gasp etmek

6)devletin söylemesine rağmen eğitime yardım ödeneğini ödememek(daha ödeyen kurum duymadım)

7)düşük ücretle fetö’den atılmış öğretmenleri çalıştırmak

8) başka bir kurumda bir-iki yıl çalışmış öğretmeni, biz köklü okuluz (halbuki ticarethane ne kökü) bizde bir yıl stajyer olarak çalışmalısın diyerek bir yıl sömürüp atmak

9)işe alacağı kişileri önce işkura gönderip sonra alarak devletin iyi niyetini suistimal etmek (, hatta sürekli öğretmen değiştirip bunu kullanmak) vs vs

Bunları ben bilirim, siz bilirsiniz, özelde çalışan stajyer bile bilir, bu kadar ayyuka bir işi Bakanlık, Milli Eğitim Müdürlüğü veya müfettişler bilmez mi? Çok şey var vakit yok.
Bu yazdıklarınızın altına kocaman bir imza atarım değerli hocamBirilerinin derdimizi dile getirmesi çok güzel…Eminim o okullar bir de değerler eğitimi veriyordur ve öğretmenlerine sıkı bir şekilde tembih ediyorlardır bu kavramların önemini anlatmaları ve pano oluşturmaları için..İYi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk özel okulda çalışan öğretmenlerin ücretleri, çalışma esaslar ile ilgili bir kanun teklifini Meclis Başkanlığına verdi.Yazılanları okuyunca içimden geçenleri yazmak istedim.14 yildir özel okulda sınıf öğretmenliği yapıyorum bu sene başladığım kurumum sigortami 3 ay geç başlattı, maasimi 2.5 aydır odemedikleri için istifa yazdım. Eğitim öğretim tazminatını vermediler hatta kızımın da tesvigini biz okul parasından dustuk diye sözel ifade ettiler. Hocanın birisi yazmış birde değerler eğitimi verip pano yaptırıyorlardır diye gerçekten aynısını yaşadım. Öğretmenine bir suru haksızlık yap zor durumda bırak sonra çocuklara ahlaklı olun diye eğitim verdiginizi söyleyin. Ben sessiz kalmadim hukuksal süreçte de hakların için mücadele ediyorum ama bu ülkenin çocuklarına iyi öğretmenlik yapabilmek adına uykusuz kaldığımız onca öğretmenin bu degersizligi yasamamalari gerektiğine inanıyorum. Adalet olmalı ve ilk olarak da eğitim sistemindeki düzende:) Bu kadar okul arasında bize de öğretmen olarak inşallah iyi kurumlara denk geliriz duası etmek düşüyor sanırım. Sevgiler.

….

Ayrıca özel okul öğretmenlerinin yeşil pasaport isteğini de unutmamak gerekir. Devlet okulu öğretmenlerinden daha yoğun çalışarak yıllarımızı geçirdik. Sıklıkla olmasa da yurt dışına gitme isteğimiz vize parası ve bürokrasisi engeline takılmak durumunda. Yeşil pasaport özel okul öğretmenlerinin de hakkıdır.Kesinlikle katılıyorum. Öğretmenlerin özel ve devlet öğretmeni diye ayrılıp, ayrı haklarla çalışması da mantıklı değil zaten.Kesinlikle katılıyorum özel okullar için bir düzenleme gerekliEşim 13 yil özel öğretmeliği yapti emekli oldu 13 yil boyunca asgari ucretten sigortasini yatırmışlar . her yil mufettisler teftis yapar hic mi bakmadilar bordrolara, simdi 3 yildir mahkemelerde ugrasiyoruz.
Ya tutarsa mantigi ile boyle de devam ettiriyor kurum.Hiç güvencemiz olmadı ki, yıllık imzalanan sözleşmeler ile bir yıllık varız, 2. yıl??Özel okul öğretmenleri için düzenleme gerekli daha zor şartlarda çalışıyor ayrıca devlet öğretmeninin tüm hakları özel okul öğretmenleri için de geçerli olmalı bununla ilgili tezimde öneriler bile sundum.


“Kaç tane arkadaşımın maaşı yüksek yatıyor kurum sahibi elinden geri alıyor. Bankaya yatan ile kazandığı farklı.”

“Mesleğime İstanbul’da butik bir okulda başladım. 1.200 maaşla bir yıl çalıştım. Sonra ***Okulları’nda çalıştım. Orada sigorta ve maaşla ilgili bir sıkıntı yaşamadım. ***Okulları’na geçtim, maaşımın bir miktarını elden veriyorlardı. Oradan da ayrıldım ***Kolejinde sınıf öğretmenliği yapıyordum, veli hakareti dolayısıyla hakaret davası açtım ve istifa ettim.
Şimdi çalıştığım okulda şartları iyi ama ***Kolejinde 1.600 liraya çalışan öğretmen arkadaşım var, hafta sonu garsonluk yapıyor annesine bakabilmek için… Çok üzülüyorum onun adına…“1. Çalışan arkadaşlar haklarını bilmiyorlar,bilenler de cesaret edemiyor.
2.Ankaranın göbeğinde hatta MEB’in karşısında kaçak dershane açmışlar adamlar biliyor. Ankara çalkalandı da yeni öğrenmiş gibi yaptılar.
3. Ez cümle güya MEB’in başındaki isim özelden gelme, burnunun ucunu görmeyen bunları mı görecek?
Yani görmek isteyen görür adamlar her şeyi biliyorlar ama umurlarında değil. Maya okullarında verdiği eğitim öğretim ücretini öğretmenden geri istememişler miydi? Gazeteler bile yazdı… ee kimindi orası? 

Tayfun ÇAVUŞOĞLU / egitimradyosu
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23