Hava Durumu

Okullarda Kaynak Kitap Sorunu

Öğretmenler velilerden hâlâ kaynak kitap almalarını istiyor!

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 02:05
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 03:05
https://www.kamuajans.com/
Okullarda Kaynak Kitap Sorunu

Milli Eğitim Bakanı Özer dün katıldığı Ankara Sincan Ersin Nazif Gürdoğan Anadolu Lisesinin açılış töreninde eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek adına çeşitli çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade etmişti.  Açılışta yardımcı kaynaklar konusuna da değinen Özer, "Okullar başladığı zaman son 20 yılda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için dağıtılan ücretsiz kitaplar yine öğrencilerimizin sıralarında hazır oldu. 153 milyon ders kitabı ücretsiz olarak öğrencilerimize ulaştırıldı. Bu sene Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi ilk kez yardımcı kaynaklarla ilgili ciddi bir adım atarak 136 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimize ücretsiz ulaştırdık ve yardımcı kaynak problemini de çözmüş olduk. İnşallah, ekim ayında bu 136 milyona 20 milyon daha ilave edeceğiz ve 156 milyon yardımcı kaynakla eğitim öğretime devam edeceğiz. Bu kez dağıtılan yardımcı kaynaklar, ders kitabını geçmiş olacak." ifadelerini kullandı. Ancak edinilen bilgilere göre yardımcı kaynak sorunu okullarda henüz çözülebilmiş değil. Çeşitli illerde öğretmenler velilerden hâlâ kaynak kitap almalarını istiyor. Veliler ise durumdan şikayetçi. Aykırı olmamak, herkese uyum sağlamak adına itiraz etmeyen velilerin de bulunduğu edinilen bilgiler arasında. 


Bakanlığın her yıl tartışmalara konu olan bu sorunu ortadan kaldırdığı ifade edilse de bazı öğretmenler kaynak kitapların yeterli olmadığı gerekçesi ile velilerden kaynak kitap almalarını talep ediyor. Dahası ise kitap isimlerinin dahi verilerek buralardan ödevler verilmesi. Haliyle velilerde öğrencilerinin bu ödevlerden, arkadaşlarından geri kalmamaları adına kitapları almak mecburiyetinde kalıyor.

Sorunlar bunlarla da sınırlı değil!


Kaynak kitapların ya da eğitim araç- gereçlerinin alınmasında gerek belirli yayın evleri gerekse belirli kırtasiyelere velilerin yönlendirilmesi verilen tepkileri artırmakta.

Asıl amacın öğrenciler arasındaki fırsat eşitsizliğini gidermek olduğu yardımcı kaynak uygulamasının bu şekilde suistimal edilmesi, öğrencilere en büyük haksızlıktır. Bu konuda hem öğretmenler hem veliler gereken hassasiyeti göstermelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.