Okullar Neden Tatil Olmalı

Okullar Neden Tatil Olmalı

Türkiye'de koronovirüs görülmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bir toplantı gerçekleştirdi.

Başta öğrenciler olmak üzere veliler ve öğretmenler toplantının ardından okulların tatil edilmesi yönünde bir açıklama beklerken tam tersi bir açıklama geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada ''Okulların tatili konusu bugün gündemimiz olmadı. Önümüzdeki günler gündeme gelebilir. Bunu, salgının seyri de belirler.'' dedi.

Sitemize ulaşan bir okuyucumuz konuya ilişkin düşüncelerini belirtti. İşte o açıklamalar:

Virüsü alanların çoğu beş gün içinde hastalık belirtilerini gösteriyor. Virüse maruz kaldıktan sonra 12 gün hastalık belirtisi göstermeyen bir insan muhtemelen hastalanmıyor ama taşıyıcı olabiliyor.

Virüs riski taşıyanların ideal karantina süresi 14 gün olarak kabul ediliyor. Çocuk ve gençler acil önlem alınmasını gerektirecek risk grubunda görülmediğinden olsa gerek okullar tatil edilmiyor.

Ev halkından birinin virüs kapmasıyla virüse maruz kalan öğrenciler okullarına geldiklerinde bu virüsü ne kadar önlem alınırsa alınsın mutlaka sınıf arkadaşlarına bulaştıracaktır. Böylece virüs bir evden diğerlerine bu yolla taşınacak ve ülke çapında zincirleme bir reaksiyona sebep olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın acil olarak okulları tatil etmesi gerekmektedir. Gerekirse bu tatil süresi Haziran ayının 2. yarısına ilave edilebilir.

Keşke tedbir alınsaydı denebilecek bir olay değildir bu.  

Metin BİLA

İş Güvenliği Uzmanı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.