Hava Durumu

Okul Müdürü Öğretmenlere Önlük Giyme Zorunluğu Getirdi

Evrensel internet sitesinde yer akan habere göre İstanbuldaki Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müdür Fatih Yıldız, öğretmenlere önlük giyme zorunluluğu getirdiği ve uymayanları sürgünle tehdit ettiği iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2022 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2022 20:11
https://www.kamuajans.com/
Okul Müdürü Öğretmenlere Önlük Giyme Zorunluğu Getirdi

İşte o haber

İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okul müdürü Fatih Yıldız, öğretmenlere önlük giyme zorunluluğu getirdi.

Evrensel’e konuşan öğretmenler, müdür Yıldız’ın önlük giymeyenleri soruşturma açmakla ve sürgün etmekle tehdit ettiğini anlattı.

Fatih Yıldız daha önce de müdür yardımcısı olduğu okulda, Michel Foucault’ya ait sözü paylaştığı için bir öğretmeni sorguya çekmişti. Tartışmalar sonrası okuldaki bir başka öğretmenin sürgün edilmesi üzerine Yıldız hakkında soruşturma başlatılmıştı.

KADIN ÖĞRETMENLERE KIYAFET BASKISI

Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü Fatih Yıldız, çoğunluğu kadınlardan oluşan okulda, öğretmenlerin giyim kuşamlarına müdahale ediyor. Sendikaların yıllardır yaptığı sivil kıyafet eylemini yok sayan Yıldız, öğretmenlere önlük giyme zorunluluğu getirdi. Yıldız’ın öğretmenlere ilettiği ve kendi imzasını taşıyan bilgilendirme yazısında, “2022-2023 eğitim-öğretim yılı Sene Başı Kurul Toplantısı 11. Madde D bendinde alınan karar gereği derse giren tüm öğretmenlerimizin önlük giyme hususunda gereken özeni göstermesini rica ederim” denildi.

Yazı sonrası ulaştığımız öğretmenler, yazıda bahsi geçen kurul toplantısında önlük giymeyi zorunlu tutan karara zorla imza attırıldığını söyledi. Daha sonra da kurul toplantısı kararına dayanarak önlük giyme kararının öğretmenlerin kararıymış gibi sunulduğunu belirten öğretmenler, tartışmaların geçen yıl bir kadın öğretmenin okuldaki bir erkek öğretmen tarafından "Açık giyiniyorsun denilerek uyarılması" sonrası başladığını anlattı.

Öğretmenler, okulda çoğunlukla kadın öğretmenler olduğunu ve bu nedenle kılık kıyafet konusunda çeşitli baskılarla karşılaştıklarını söyledi.

ÖĞRETMENLERE SÜRGÜN TEHDİDİ: BENİM KURALLARIMA UYMAYANLARI…

Okul müdürünün önlük giymeyenleri soruşturma açmakla tehdit ettiğini anlatan öğretmenler şunları söyledi:

"Öğretmenlere mobbing uygulanıyor. ‘Burası imam hatip, buranın kurallarına uyacaksınız’ sözleri ediliyor. Yaptığı herhangi bir toplantıda ‘Neden önlük gitmiyorsunuz’ diye çıkışıyor. Özellikle de bunu yeni atanan aday öğretmenlere yapıyor. ‘Benim kurallarıma uymayanları en ufak bir hatada müfettiş çağırır, sürgün ederim’ şeklinde şeyler söylüyor.”

FOUCAULT’NUN SÖZÜNÜ PAYLAŞAN ÖĞRETMENE SORGU, İTİRAZ EDEN ÖĞRETMENE SÜRGÜN

Fatih Yıldız, İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı iken de gündeme gelmişti.

Okuldaki öğretmenlerden Esra Yılmaz, WhatsApp durum bilgisinde Foucault’ya ait “Hapishanelerin fabrikalara, okullara, kışlalara, hastanelere ve bütün bunların da hapishanelere benzemesi şaşırtıcı değil mi” sözlerini paylaşınca Fatih Yıldız, bu sözleri öğretmen Yılmaz’a ait sanmıştı. Bu sözlerle okulda kurulan turnike sistemini eleştirdiğini düşünen Fatih Yıldız, durum bilgisinin çıktısını alıp öğretmeni sorguya çekerek “Benim vatanıma, milletime, bayrağıma çomak sokan olursa o kırılır” sözlerini sarf etmişti.

Yaşanan tartışmalar sonucunda okuldaki bir diğer öğretmen başka bir okula sürgün edilmişti. Sürgün edilen öğretmen şikayetçi olunca İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulda yaşananları ortaya çıkarmak için müfettişler görevlendirmişti. Fatih Yıldız şimdi İstanbul Gaziosmanpaşa Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin müdür

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.