Hava Durumu

Öğretmenlerin Maaşı Yetersiz

Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat, Bingöl’de eğitim çalışanlarıyla bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2022 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2022 18:34
https://www.kamuajans.com/
Öğretmenlerin Maaşı Yetersiz

2021 yılı Kasım ayının başında kurulan Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat, Doğu turu kapsamında Bingöl’de eğitim çalışanlarıyla bir araya geldi.

Siyasi hiç bir partiye, derneğe, oluşuma, cemaate üye olmadıklarını belirten Özat, "İllaki bire birde bir siyasi yönümüz var. Üyelerimizin her birinin farklı siyasi görüşleri var ancak sendika olarak bir siyasi çizgimiz asla yok" dedi.

Öğretmenlerin açlık sınırının altından maaş aldığını belirten Başkan Özat, şunları söyledi: “Bununla ilgili Ulus’ta bordro yırttık, basın açıklaması yaptık. Öğretmenlerimize o gün için 20 bin lira maaş talebinde bulunduk. Ev kirası, faturalar, çocuklarının eğitim giderleri, gıda masrafları… aldıkları maaşın buna yetmesi mümkün değil. Üstelik taşrada maaşlarının büyük kısmını ulaşıma harcıyorlar; öğretmenlerimiz servis ücreti yol giderlerini MEB’ten talep ettik. Üyelerimiz adına servis ücret talebi konusunda dava açtık. Ciddi anlamda yetersiz kalan eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin bir maaş tutarında olmasını talep ettik.” şeklinde konuştu.

Özat, yaptığı açıklamada, Siyasi çatışmalarla kurulmadık. Siyasi parti veya cemaat uzantılı kurulmadık. Üyelerimiz siyasi yaftaya maruz kalmıyor. Üyelerimiz kurumlarında yanlarında bir sendika tüzel kişiliğinin gücünü hissediyor. Ne iktidarın nede muhalefetin yandaşı değiliz, ne iktidarın nede muhalefetin muhalifi de değiliz. Biz yalnızca eğitimcinin yanında olmak için yola çıktık.

Eğitimin ve çalışanlarının sorunlarına gerçek manada eğilerek, eleştiri ve yakınmadan sıyrılarak; sorunları bilen, çözümler sunan nihayet sorunların çözümü için girişimlerde bulunan, en üst perdeden tepki ortaya koyan bir noktaya taşımak istiyoruz. Eğitim çalışanlarının gerçek ve samimi sesi, onlara nefes olmak istiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana Türkiyede ilk kez alınan eylem kararlarına imza attık. Sendikal çalışmalarımızda hukukun üstünlüğü ilkesini benimsedik. Kısa zamanda kabul gören sendikamıza üye olmanın haklı gururunu paylaşan üyelerimizle birebir ilgileniyoruz. Sorun varsa, sendikanız var diyoruz.

Sürekli eleştiri veya övgüler sunmak yerine, sadece yaraya parmak basarak iyileştirmeye çalışmamız dikkat çekiyor. Apolitik oluşumuzun özgürlüğü ile cesurca haksızlığa ses yükseltmemiz, mücadele etmemiz dikkatleri çekiyor ve sürekli yeni üye kayıtları alıyoruz. İşimiz de gücümüz de öğretmen ve eğitim çalışanlarıdır. Dolayısıyla öğretmenlerimizin, tüm eğitim çalışanlarımızın yaşadığı her sorun, onların istekleri, hakları bizim çalışmalarımızı oluşturdu, yolumuzu belirledi. Öğretmenlerimizin huzur ve refahı için yapılması gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.