Öğretmenlerin EBA Canlı Ders Yapma Zorunluluk Durumu

Öğretmenlerin EBA Canlı Ders Yapma Zorunluluk Durumu

Milli Eğitim Bakanlığı Denizli Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 10792442-481.01-E.6662480 sayılı Uzaktan Eğitim Faaliyetleri konulu 29 Nisan 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz imzalı resmi yazıda ''28 Nisan 2020 tarihli ve 6614388 sayılı yazınızla; Koronavirüs salgını nedeniyle tatil edilen süreçte gerçekleştirilecek ''EBA Canlı Ders'' uygulamalarına, resmi eğitim kurumlarımızda görev yapan öğretmenlerin katılımının zorunlu olup olmadığı hususunda görüş talep edilmektedir.

Konuya dair MEB Personel Genel Müdürlüğünün 26 Mart 2020 tarihli ve 5906495 sayılı yazıda, ''Resmi eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, bu süreçte uzaktan eğitim ve diğer eğitim-öğretim faaliyetleri kapsamında kendilerine verilecek görevleri, esnek çalışma esasları çerçevesinde yürütmek kaydıyla ''İdari İzinli'' sayılacaklardır.'' ifadesine yer verilmiştir.

Diğer taraftan MEB Personel Genel Müdürlüğünün 13 Mart 2020 tarihli ve 5497866 sayılı yazıda yer verilen Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019/1 sayılı kararın ''Eğitim-Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' bölümünün 2'nci maddesinde, ''idari izinli'' sayılacak yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretinden ne şekilde yararlanacakları belirtilmiştir. 

Bu bağlamda; Bakanlığımıza bağlı ve her derece ve türdeki resmi örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler, Koronavirüs salgını nedeniyle tatil edilen süreçte ''idari izinli'' sayıldıkları için, üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaktır. Ancak; söz konusu yönetici ve öğretmenlerin ''idari izinli'' sayılabilmesi (üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılabilmesi) için bu süreçte uzaktan eğitim ve diğer eğitim-öğretim faaliyetleri kapsamında kendilerine verilen/verilecek görevleri, esnek çalışma esasları çerçevesinde yürütmeleri gerekmektedir.'' denilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.