Hava Durumu

Öğretmenleri ucube bir sınavla bölmeyin!

Öğretmenleri ucube bir sınavla bölmeyin!

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2022 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 18:50
https://www.kamuajans.com/
Öğretmenleri ucube bir sınavla bölmeyin!

Türkiyenin geleceğinin sigortası öğretmenlerdir. Vatan için 1917de canını veren ilk şehit öğretmen Abdülkerim Ustaydı. Filistinde 1918de Mahmut ve Süleyman öğretmenler derken 1930da Menemende gericiler başını keserek Mustafa Fehmi Kubilayı katletti. Dünyadaki en masum insan topluluğu, çocukları yetiştiren öğretmenler, şehit öğretmen Kubilayın katlinden 57 yıl sonra 1987de terör örgütü PKKnın hedefindeydi. Ellerinde tek silahı kalemlerini alıp dağ köylerindeki yoksul çocuklara ışık saçmak için giden Cumhuriyet öğretmenlerini vahşice katlettiler. Öğretmenler; din, dil, ırk, mezhep, soy, sop ayırmadan, çocuklara şefkatli kollarını açıp vatan sevgisi taşımıştı.

ACIYA AÇILAN KAPILAR

Terör örgütü PKKnın şehit ettiği ilk öğretmen Şenol Akar, katledildi. Öğretmenler, korkmadı, yılmadı. Terörün kol gezdiği Doğudaki illere tayinleri çıktığında bir an bile tereddüt etmeden yola düştüler. Diyarbakır, Ankara, Ağrı, Bitlis, Şanlıurfa, Elazığ, Tunceli, Muş, Kars derken öğretmenlerin şehit düşmediği vatan toprağı kalmadı. Resmi kayıtlara göre 157 öğretmen şehit edildi. Batmanda 5 yıl önce 22sinde katledilen Aybüke Öğretmen ve Tuncelide şehit düşen Necmettin Öğretmeni unutabilir miyiz? Milletimiz, 40 yıldır PKK terörüne kurban verdiği vatan evlatlarını elbette unutmayacak. Genç bir gazeteciydim. 28 yıl önce şehit öğretmenlerimizin evlerinin kapısını çaldım. Acıyla açılan kapıları…

SUÇU ÖĞRETMEN OLMAK

Hayati Kapukaya, 26 yaşındaydı. 1994ün Kasım ayında katledildi. Vandan İstanbula gelen otobüsü durduran teröristler, bir tek onu öldürdü. Tek suçu, öğretmen olmaktı! Ardında, 26sında bir eş, 3 yetim bıraktı. Kızı Betül daha 2 aylıktı. Neşe Alten, 21indeydi. Diyarbakıra atanıp sevinçle gitti. Gece yarısı evi basılıp 22 kurşunla katledildi. Kızını korumak için yanında yaşayan öğretmen emeklisi babası Hasan Alteni de şehit ettiler. Tekirdağdaki evlerinin kapısını annesi Nazife Alten açtı. İğne oyası yapıp, ilmek ilmek kazandığı paralarla kızını okuttuğunu gururla anlattı. O fedakâr anne, 29 yıl sonra kızı ve eşinin katledildiği aynı gün 26 Ekimde, geçen ay vefat etti.

SON SÖZÜ: TÜRKÜM!

Zafer Özdeniz, 1993te Tunceliye atandı. Yolda otobüsün önünü kesen PKKlı teröristler, “Bizim öğretmene ihtiyacımız yok” diyerek kurşunladı. 23 yaşındaki genç öğretmen, öğrencilerine hiç kavuşamadan, eğitim yolunda şehit düştü. Tunceli Tekeli Köyü İlkokulu Öğretmeni Nevzat Akdemir, katledildiğinde 24 yaşındaydı. Suçu neydi biliyor musunuz? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, öğrencilerinin eline Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğrafı vermişti. Evi basan teröristler, ‘Hangi millete mensupsun? diye öfkeyle sordu. Nevzat Öğretmenin son sözü gururla söylediği, “Türküm” oldu. Eşi Gülbahar ve 1.5 yaşındaki kızı Güneşin yanında kurşunlayıp kaçtılar.

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK

Trabzonlu Muhammed Yıldız 25indeydi. Midyat Bozöğü Köyü İlkokulunu basan PKK, öğretmeni sınıftan çıkardı. Okulun bahçesinde çok sevdiği badem ağaçlarına götürüp, öğrencilerinin gözü önünde kravatıyla ağaca astılar. Suçu mu? Göreve başladığı ilk gün sınıfta asılı Apo fotoğrafını indirip yerine Başöğretmen Atatürkün fotoğrafını asmıştı. 26 yaşındaki Sait Korkmaz, Doğubayazıt Kazan Köyü öğretmeni. Akşam, evinin kapısı çaldı. “Kim o?” dedi. “Tanrı misafiri” dediler. Aç karınlarını doyurdu. Maç vardı. Milli takım gol atılınca, Sait Öğretmen çok sevindi. Sevinmesine sinirlenip kurşunladılar. 5 aylık hamile eşi Aklime Korkmaz, babasını hiç göremeyecek oğluna Sait adını verdi.

KAMYONLAR YOLA ÇIKTI

Kurtuluş Savaşından terörle mücadeleye kadar öğretmenlerin toplumdaki yerini Türk milleti çok iyi bilse de Milli Eğitim Bakanlığı bilmiyor. Eline tebeşir almamış, köy okulu görmemiş, terör tehdidi altında devleti temsil etmemiş, her biri başka başka mesleklerden bakanlık bürokratları, öğretmenleri sınava sokacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Sınavının iptali için Anayasa Mahkemesinin en çok üyeli 3 sendikayı dinleme kararı bile beklenmiyor. MEB, 19 Kasım Cumartesi günkü sınav için soru kitapçığı yüklü kamyonları yola çıkardı. KPSS Öğretmenlik Sınavını zaten yapan ÖSYM , “Bu sınava gözetmen öğretmen bulamam” diyerek MEBin sınavı yapması teklifini reddetti. Sınava 72 saat kaldı. Öğretmenlik sınavında öğretmenleri gözetlemesi için MEB, yeterli gözetmen öğretmen buldu mu? Yoksa öğretmenlik sınavında, öğretmenleri imamlar mı gözetleyecek? Bilinmiyor. Başöğretmen, uzman öğretmen, sözleşmeli öğretmen derken terörün bile bölemediği öğretmenler bu ucube sınavla bölünecek. Öğretmenlik bir kariyer mesleği değil, Cumhuriyetin teminatı bir fedakârlıktır.

Sultan Uçar

Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.