Öğretmenlere Performans Yönetmeliği Ne Zaman Çıkacak?

Öğretmenlere Performans Yönetmeliği Ne Zaman Çıkacak?

Kamuajans.com - Bir süreden beridir eğitim camiasının gündemini meşgul eden öğretmenlere performans sisteminin uygulanacağı Milli Eğitim Bakanı tarafından da açıklanmıştı. Uygulayıcısının okul müdürü olacağı sistem bazı sendikalar tarafından eleştirilmiş ve öğretmenlerin okul müdürlerinin inisiyatifine bırakılacağı için sistemin yanlışlığını ifade etmişlerdi. Yönetmelik henüz yayınlanmadı ama yayınlandığı taktirde muhalefet eden sendikalarca mahkemeye verileceği öngörülüyor.

Kamuajans.com - Öğretmenlerin görev yaptıkları kurum ile branşlarına göre form ç, form d ve form e ‘de belirtilen 10 mesleki ölçüt ve her bir ölçüte 5 gösterge olmak üzere toplamda 50 gösterge üzerinden performans değerlendirilmesi yapılacak sisteme göre öğretmenlerin yıllık durumları ortaya konulacak. 

Milli Eğitim bakanlığının öğretmenlere performans sistemi getirecek yönetmelik taslağı üzerinde çalıştığı ve halihazırda bakana sunulacak aşamaya geldiği edinilen bilgiler arasında. Uygulamayı 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda sadece puanlama sistemini faaliyete geçirerek başlatan Milli Eğitim Bakanlığının sistemin açıklayıcısı olacak olan yönetmelik çalışmaları da devam ediyor. Taslak ile ilgili hazırlıklar tamamlandı ve onaya sunulmak üzere bakanlık hiyerarşisi içerisinde incelenmektedir. 

Öğretmenlere performans sisteminin taslağını eğitim sendikalarına sunduktan ve eğitim camiası kamuoyu tepkilerini aldıktan sonra yönetmeliğe son halini verecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, sonrasında da yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlayacak. 

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.