Hava Durumu

Öğretmenler özlük hakları için mecburen sınava başvuruyorlar

CHP’li Lale Karabıyık: Eğer yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilirse 19 Kasım’daki sınav iptal olacak

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2022 01:32
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2022 03:32
https://www.kamuajans.com/
Öğretmenler özlük hakları için mecburen sınava başvuruyorlar

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için açılan davanın Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmesi öncesi konuşan Prof. Dr. Lale Karabıyık, “Eğer yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilirse 19 Kasım’daki sınav iptal olacak. Bu sınavın yapılması hiçbir şekilde doğru değil” dedi.

CHP, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için 8 Nisan 2022’de Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. Anayasa Mahkemesi, CHP’nin açtığı iptal davasını 9 Kasım’da (yarın) esastan görüşecek. Konuya ilişkin Gazete Karınca’ya konuşan CHP Bursa Milletvekili ve CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, “Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir. Öğretmenliğin tekrar bir sınava bağlanması ve bir taraftan da öğretmenlerin özlük haklarının sınav sonuçları ile iyileştirilmesi son derece yanlış. Eğer yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilirse 19 Kasım’daki sınav iptal olacak. Bu sınavın yapılması hiçbir şekilde doğru değil” dedi.

“Öğretmenler öğrencilerle ilgilenmek yerine, derslere hazırlanmak yerine sınava hazırlanıyorlar. Öğretmenleri böyle bir şeye mecbur tutmak çok yanlış” diyen Prof. Dr. Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, “Gelinen noktada şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu, 614 bin öğretmen. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenimizin yüzde 96’sı da sınava başvurdu. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizim derdimiz sizlerin çok daha güçlü olmasıdır” açıklamasını da değerlendirdi. Prof. Dr. Karabıyık, “Öğretmenler istedikleri için değil özlük haklarını alabilmek için mecburen bu sınava başvuruyorlar, kendilerini çaresiz hissediyorlar. Öğretmenlerin böyle bir talebi yok” dedi.

‘Milli Eğitim Bakanı Özer öğretmenlerin talebini yok sayıyor’

Öğretmenlerin memleketin dört bir yanında 1 gün iş bırakma eylemi yaptığını ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu istemediklerini her seferinde dile getirmelerine rağmen Bakan Mahmut Özer’in tüm bunları yok saydığının altını çizen Prof. Dr. Karabıyık, “Sayın Bakan öğretmenleri bu sınavdan hoşnutmuş gibi gösteriyor ancak gerçek tam tersi. Öğretmenler bu kanunu kendilerine yapılmış bir ayıp olarak görüyor. Burada yapılması gereken şey öğretmenlerin gerçek ihtiyaçları doğrultusunda siyasi kararlar alınmadan bir yasa yapılmasıdır. Sözleşmeli öğretmenlerin olmaması gerek, ücretli öğretmen ayıbına son verilmesi gerek. Öğretmen kadrolu olur” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.