Hava Durumu

Öğretmen atama duyurusu bir an önce açıklanmalıdır

Türk Eğitim Sen genel başkanı Talip Geylan,2023 yılı öğretmen ataması duyurusunun bir an önce açıklaması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2023 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2023 12:50
https://www.kamuajans.com/
Öğretmen atama duyurusu bir an önce açıklanmalıdır

Türkiyede geçtiğimiz hafta yaşanan deprem felaketi sonrasında depremden etkilenmeyen illerde eğitim öğretim 20 Şubat 2023 tarihinde başlıyor. Depremden etkilenen illerimizde ise 1 Mart tarihine kadar eğitim öğretime verilen ara devam edecek. 

Süreç devam ederken, deprem bölgesinde oluşacak öğretmen açığına karşı MEB harekete geçti ve 10 il için görevlendirme talebi toplamaya başladı. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise oluşacak öğretmen açığını atama ile karşılayabileceklerini söylemişti. Bu açıklamalardan sonra öğretmen atama duyurusunun ne zaman geleceği merak edilirken, Türk Eğitim-Sen Başkanı Talip Geylan, 2022 yılında KPSS’ye girip hala atama duyurusu gelmeyen öğretmenlerin atama duyurularının bir an önce açıklanması gerektiğini ve kontenjan sayılarının arttırılması gerektiğini vurguladı.

Geylanın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde ; "Şubat ayı öğretmen atama duyurusu kontenjan artırılarak bir an önce yapılmalıdır. 10 ilde 3 milyon 865 bin öğrencimiz, 211 bin öğretmenimiz var. Bunun yanı sıra 311 bin 614 üniversite öğrencisi, 15 bin 249 akademisyen görev yapıyor. Deprem bölgesinde görev yapan bir kısım öğretmenimizi kaybettik, bir kısım öğretmenimiz de yakınlarını kaybetti ya da enkaz başında yakınlarını bekliyor. Dolayısıyla öğretmen ihtiyacı ortaya çıkıyor. Her zaman söylüyoruz, eğitimde eksikliklerin telafisi yıllara tekabül ediyor. Bu minvalde önerimiz, şubat ayı öğretmen atama duyurusunun kontenjan sayısı artırılarak bir an önce yapılmasıdır. Gerekirse emekli öğretmenlerimiz de göreve çağrılmalıdır. Ayrıca depremden etkilenen illerimizin nüfusuna kayıtlı olan, ancak ülkemizin değişik bölgelerinde görev yapan öğretmenlerimizden dileyenlerin bu illere nakillerinin yapılmasına imkân sağlanmalıdır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.