Hava Durumu

Milli eğitim değil yolgeçen hanı..

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2022 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2022 10:46
https://www.kamuajans.com/
Milli eğitim değil yolgeçen hanı..

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Anadolu Meslek Liseleri ve Anadolu Teknik Liselerinde 11’inci sınıfta kalan 22 bin öğrencinin başarı, başarısızlık veya disiplin suçu dahil hangi sebeple olursa olsun bakan emriyle 12’nci sınıfa geçirilmesini sordu.

TBMM’ne Bakan tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Banak Özer’e, “Bir eğitim öğretim yılı boyunca çalışmış, derslerinde başarılı olmuş bir öğrencinin derslerine hiç girmemiş hatta suça karışmış bir öğrenciyle aynı statüye konması doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

Milli Eğitimin başarısızlıkta rekorlar kırdığını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Alınan karar Milli Eğitimi şu anda elinde tutan kadroların aslında hiçbir işi beceremediklerini, becerecek liyakate de sahip olmadıklarının ispatıdır. Bakanlık aldığı kararla eğitimin olmazsa olmaz kurallarını yok sayıyor. Ellerine yüzlerine bulaştırmadıkları bir tane iş yok. Neye göre? Niçin 11’inci sınıflarda üst sınıfa geçiş hakkı veriliyor. Bu öğrenciler bir daha derse girme ya da öğretmenlerini dinleme zorunda kendilerini hisseder mi? Bir yıl boyunca derslerine çalışmış öğrencilerin ne günahı var? AKP diploma konusunda sabıkalı olduğu için bol bol diploma dağıtmaya çalışıyor. Alınan kararla Milli Eğitim Bakanlığını yönetenler şunu demiş olmaktadır aslında: ‘Biz sınav yapmaya, öğrencilerin başarılarını ölçmeye, hatta onlara eğitim öğretim verecek liyakate sahip değiliz. Bunun için de herkese yol veriyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Bu yıl almış olduğunuz kararla bir üst sınıfa geçirdiğiniz ve önümüzdeki yıl mezun edeceğiniz, örneğin Meslek Lisesi elektrik bölümü öğrencisine evinizin ya da iş yerinizin elektrik işi için güvenebilir o kişiye bu işin yapımını verebilir misiniz?” diye soran Okan Gaytancıoğlu soru önergesinde Bakan Özer’e şu soruları da yöneltti:

“Alınmış olan bu karar hangi ihtiyaçtan doğmuştur? Eğitim öğretimin hangi ilkesine uygundur?

Alınan karar başarısız öğrenciler için bir ödül, başarılı öğrenciler için ceza değil midir?

Bu karar Bakanlığınızın disiplin kararları ve değerlendirme sınavlarında tamamen başarısız olduğunun kabulü değil midir? Eğer 11’inci sınıfa devam etme, bu sınıfta başarı olma eğitim için çok da gerekli değilse Meslek Liseleri ve Teknik Liselerde 11’inci sınıfı tamamen kaldırıp eğitim süresini bir yıl kısaltmayı düşünüyor musunuz? Meslek Liseleri ve Teknik Liselerde 11’inci sınıflarında bir eğitim veriliyorsa bu eğitimi başarıyla tamamlamayan öğrencilerin yarın mezun olup başarıyla mesleklerini yapacaklarına inanıyor musunuz? 2021- 2022 eğitim öğretim yılında 11’inci sınıfta olan ve uyuşturucu kullanan ya da okula hiç devam etmeyen veya öğretmenine ya da arkadaşına fiili saldırıda bulunmuş, örneğin kesici bir aletle yaralamış, bunun için disiplin cezası almış öğrenci bu yıl 12’nci sınıfa devam edecek mi? Bu uygulama, iktidarınız döneminde her alanda vasıfsızlık ve liyakatsizliğin ödüllendirilmesinin Milli Eğitime yansımalarının yeni bir örneği midir?”
Medyakeşan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.