Hava Durumu

Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü PICTES

Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında imzalanan sözleşme ile Mersin dâhil olmak üzere 23 ilde gerçekleştirilen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesi kapsamında yaz kurslarımız devam etmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:40
https://www.kamuajans.com/
Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü PICTES
 Öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği yaz kursu eğitimlerine, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem KOCA adına, PICTES İl Koordinatörü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Emre DURU ziyarette bulunarak, yapılan çalışmalardan dolayı okul idaresine ve Türkçe öğreticilere teşekkür etti. Yaz okullarındaki eğitimin önemine ve Türkçe öğretiminin faydalarına değinen Emre Duru: “Yaz kurslarında, Suriyeli öğrencilerin konuşma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmek adına çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanı sıra yapılan sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklerle bu öğrencilerimizin Türk eğitim sistemimize entegrasyonları desteklenmektedir. Her bir çalışmanın Suriyeli çocuklarımıza fayda sağlaması için gerekli özen gösterilmektedir. Ayrıca,  yaz kurslarında yapılan çalışmalar içerisinde, öğrencilerin yaş ve Türkçe öğrenme seviyeleri de dikkate alınmaktadır.” İfadelerini kullandı.  
Proje kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA ise: “Göçü yönetmenin en önemli unsuru eğitimdir. Geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklarımızın, eğitime erişim sağlamalarına katkı yapma amacıyla, proje kapsamında yaz kurslarımız devam etmektedir. Öğreticilerimiz aracılığıyla yapılan bu çalışmalar sayesinde, öğrenci başarısında ciddi yol alınmıştır. Yaz kurslarında sunulan Türkçe eğitimler, öğrencilerin okul başarısına da olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu açıdan PICTES projesinde yürütülmekte olan her bir çalışma büyük öneme sahiptir.” Diyerek yürütülmekte olan çalışmaların önemini vurguladı.
18 Haziran 2018 tarihinde başlayan Türkçe Yaz Kursları, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecektir. Geçici koruma altındaki çocuklara yönelik bu kurslarda, Yabancılara Türkçe Öğretimi 1,2 ve 3. Seviye yaygın eğitim kurs öğretim programları uygulanmaktadır. Sürecin daha etkin yürütülebilmesi adına aile ziyaretleri ve broşür gibi bilgilendirici dokümanların dağıtımları  da devam etmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.