Mehmet Güleç'ten Milli Eğitim Bakanlığına Ve Yök'e Çağrı

Mehmet Güleç'ten Milli Eğitim Bakanlığına Ve Yök'e Çağrı

Kamuajans.com – Bağımsız Eğitim Sendikası AR-GE Başkanı Mehmet GÜLEÇ, Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un tatil açıklaması sonrası bir açıklama yaparak Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu’na bir çağrıda bulundu.

Başkan GÜLEÇ yaptığı açıklamada, 30 Nisan’a kadar okulların tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi noktasında bakanlığın aldığı kararın yerinde bir karar olduğunu ve bu olumlu yönde alınan kararın yanında olduklarını belirtti. Ancak 80 bin civarında öğretmenin ücretli olarak görev yapması nedeniyle çok ciddi bir mağduriyet yaşandığının altını çizen GÜLEÇ, “Bilindiği üzere salgın nedeniyle yüz yüze eğitime zorunlu olarak ara verildi.

Uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerimize bir nebze de olsa çare olan bakanlığımızın söz konusu öğretmenlerimize de biran evvel destek olmasını bekliyoruz. Zorunlu ara nedeniyle maaş alamayan ücretli öğretmenlerimizin kadrolu öğretmenlerimiz gibi maaşlarını almaya devam etmesi bugün elzem bir durum teşkil eder olmuştur. Kirasını, elektriğini, doğalgazını ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve çok ciddi anlamda mağdur olan bu öğretmenlerimizin söz konusu mağduriyetleri acilen giderilmelidir” dedi.


Bir çağrıda YÖK’e yapan Başkan GÜLEÇ, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Lisansüstü eğitimini sürdüren vatandaşlarımızdan tez döneminde olanlarından ciddi anlamda mesajlar almaktayız. Tez döneminde bulunup Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlar ile anket çalışması yapan ve okullarda araştırma-inceleme yapan öğrenciler için ciddi bir mağduriyet oluşmuştur.

Bu durum sadece Milli Eğitim üzerine çalışma yapan araştırmacıları değil, tüm araştırmacıları olumsuz yönde etkilemiş ve çalışmalarını sekteye uğratmıştır. Zira bazı kurum izinleri gerektiren kurum ve kuruluşların çalışmalarını ertelemesi, askıya alması ya da nöbetleşe çalışma suretiyle kamu hizmetinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle birçok araştırmacı salgın nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kalmışlardır. Sahada anket çalışması, mülakat gibi bireylerle görüşme yapması gereken araştırmacılar salgın nedeniyle bu araştırmalarını yapamaz hale gelmişlerdir. Ayrıca kütüphanelerin kapalı olması, vatandaşlarımızın haklı olarak evlerinde olması hasebiyle anket yapılamamakta ve buna bağlı olarak gözlem ve analizlerinde olamayacağı göz önünde bulundurulursa yüzlerce araştırmacının emek verdiği çalışmalarının sekteye uğradığı ortadadır. Bu sebeple yüzlerce araştırmacımızın emeklerinin heba olmaması adına bir defaya mahsus olmak üzere öğrencilerimizin tez aşamasına 1 dönem daha eklenmesi gerekmektedir. YÖK’ün bu doğrultuda bağlayıcı bir görüş bildirmesini bekliyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.