MEB'den PİKTES Öğretmenlerinin Maaşları Hakkında Yazı

MEB'den PİKTES Öğretmenlerinin Maaşları Hakkında Yazı

Kamuajans.com – Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde eğitime verilen arada ders başı ücret alan ücretli ve usta öğreticilerin maaş sorununa çözüm üretmiş ve sorun ortadan kalkmıştı. Bu sorunun çözümünün ardından şimdi PİKTES öğretmenlerin ücretleri konusunda ne karar verileceği merak ediliyor.

Bilindiği ürere. dünya çapında her geçen gün hırla yayılan COVID-1* salgını Dünya Sağlık örgülü (WHO) taralından pandemi olarak ilan edilmiş pek çok ülkede günlük hayatı kısıtlayıcı önlemler alınmıştır. Ülkemizde de Cumhurbaşkanlığımızın direktifleri doğrultusunda tüm kamu kuıum ve kuruluşları tarafından, salgının yayılmasını önleyecek tedbirler hayata geçirilmiştir. Bu önlemler dahilinde, ülkemizdeki okullarda 27 Mart 2020 tarihleri arasında örgün eğitime ara verilmiştir. Akabinde, salgının tamamen kontrol altına alınabilmesi İçin örgün eğitime verilen ara 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu süreçte. Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Türkiye İş Kurumu (IŞ-KUR). COVID-19 salgınını doğal afet ve “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamına almıştır. Zorlayıcı sebep nedeni ile çalıştırılmayan İşçiye yapılacak ödemeler ise 4357 sayılı İş Kanunu'nun 40 maddesinde düzenlenmiştir.

Bilindiği gibi. PIKTES bünyesinde istihdam edilen öğretmenler 4857 sayılı İş Kanununa tabii olarak çalıştırılmaktadır. Bu bağlamda, gerek İş Kanunu gerekse kapsamında olduktan Toplu İş Sözleşmesi ek Protokolünden kaynaklanan haklan çerçevesinde, kendilerine 2 Nisan 2020 tarihinden itibaren yıllık avans izinleri kullandırılacaktır. İzin kullanımlannı tamamladıktan sonra kalan süreç için Avrupa Birliği Türkiye Delegrasyonu'na görüş sorulmuş olup, ilgili Kurumdan gelecek görüşe göre aynca bilgılendırme yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.