MEB Uzaktan Eğitim Mesleki Gelişim Programları

MEB Uzaktan Eğitim Mesleki Gelişim Programları

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 52532194-774.01.03-E.6386539 sayılı Uzaktan Eğitim Mesleki Gelişim Programları konulu 15 Nisan 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Genel Müdür Nazif Yılmaz imzalı resmi yazıda ''Ülkemizin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele ettiği ve okulların tatil edildiği süreçte okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin uzaktan eğitim faaliyetleri ile mesleki ve bireysel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından ulusal, uluslararası kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, STK'lar ve alan uzmanı akademisyenler iş birliğinde ulusal ve uluslararası sertifikalı, 17 uzaktan eğitim programı hazırlanmıştır. Hazırlanan programlar UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından da akredite edilmiş ve MEBBİS üzerinden tüm öğretmenlerimizin başvurusuna açılmıştır. Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğretmenlerin mesleki ve bireysel gelişimlerini destekleyici eğitim imkanları hizmete sunulmuştur.

Söz konusu uzaktan eğitim mesleki gelişim programları ile ilgili Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda görev yapan öğretmenler ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin bilgilendirilmesi, bu hizmetlerden etkili bir biçimde yararlanmaları konusunda yönlendirilmesi, desteklenmesi ve teşvik edilmesi hususunda gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI UZAKTAN EĞİTİM MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMLARI

1. Bilgisayar Ağlarına Giriş Eğitimi (CCNA 1)-(CİSCO iş birliği

İnternet temelli bir teknoloji altyapısına kavuşan Dünyamızda fabrikalardaki makinelerden ev eşyalarına, trafik ışıklarından günlük hayatımızda kullandığımız cihazlara kadar internete bağlı olup birbiri ile haberleşebilmektedir. Böyle bir ekosistemde ortaya çıkacak yeni işleri ve süreçleri kurmak ve yönetmek açısından ağ yönetimi önem kazanmaktadır. Bu eğitim ile öğretmenlerimizin gelişmiş ağlar hakkında bilgi sahibi olması ve bu ağların yönetilmesi konusundaki bilgi ve becerilerini arttırılması hedeflenmiştir. 

2. Python Eğitimi CİSCO iş birliği

Nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli, yüksek seviyeli bir programlama dili olan Python makine mantığı ile insan mantığı arasında köprü kurmaktadır. Masaüstü uygulamaları, web uygulamaları, veri analizi ve görselleştirme uygulamaları gibi birçok program python ile kolaylıkla yazılabilmektedir. Bu program ile öğretmenlerimizin günümüzün en çok kullanılan programlama dillerinden olan Python konusunda bilgi ve becerilerinin arttırılması hedeflenmiştir.

3. Siber Güvenliğe Giriş Eğitimi-CİSCO iş birliği

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi ve kurumun, milyarlarca cihazın birbirine bağlı olmasının güvenlik tehditlerine karşı kişi ve kurumları savunmasız duruma düşüreceği, verilerin gizliliği ve güvenliği konusunda pek çok problemi de beraberinde getirmektedir.

Milyarlarca cihaz birbirine bağlıyken verilerin güvenliği nasıl sağlanabilir? Sorularına karşı internet üzerinden bağlantı halindeki bir dünyanın temel taşı haline gelen Siber Güvenlik kavramı hakkında öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.

4. Nesnelerin İnterneti (IoT)-CİSCO iş birliği

''Her şey birbiriyle bağlantılı olacak.'' Geleceğimizi yönlendirecek bu temel kuralı oluşturan Nesnelerin İnetneti ile sınırsız bağlantılar kurulabilmektedir. Toplantıya giderken arabadan kişiler takvimine erişebilmekte, varış adresini görebilmekte ve program gidilecek en doğru yolu seçebilmektedir. Günümüzde bu bağlantıların yaratacağı etkiler oldukça yüksektir. Nesnelerin İnterneti (Iot) mesleki gelişim programı ile öğretmenlerimizin bu kavrama ait bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.

5. Temel Bilişim Teknolojileri Eğitimi-CİSCO iş birliği

Öğretmenlerimizin Bilişim Teknolojilerine ait programları temel düzeyde kullanmaları hedeflenmiştir.

6. Java Eğitimi (Temel Düzey) ORACLE iş birliği

Bilgisayarlar, cep telefonları, oyun konsolları, internet uygulamaları ve yeni nesil akıllı televizyonlar, başta olmak üzere birçok yeni teknolojik cihaz ve program Java programlama dilinin altyapısını kullanmaktadır. Bakanlığımız Döküman Yönetimi Sistemi (DYS) uygulaması da Java altyapısı kullanılarak hazırlanmıştır. Java Temel Düzey Eğitimi ile öğretmenlerimizin bu konudaki bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.

7. Veri Tabanı Eğitimi (Temel Düzey) ORACLE iş birliği

Günümüzde devlet kurumları bünyesinde bulunan birçok bilgi database olarak bilinen veritabanı sistemi ile saklanmaktadır. Verilerin belli bir alanda özellikle de belli bir düzen gerektiren veri tabanı sayesinde milyonlarca kişinin bilgilerine çok kısa bir süre içerisinde ulaşma imkanı sağlanabilmektedir. Okul kayıtları, nüfus müdürlükleri, banka ya da diğer birçok özel kurumların farklı insanlara verdikleri hizmetleri daha hızlı bir hale getirmesi için veri tabanı sistemini her daim kullanılmaktadır. Bu mesleki gelişim programı ile öğretmenlerimizin veri tabanı kavramına ait bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.

8. Dijital Girişimciliğin Temelleri-GOOGLE iş birliği

Uygulamalı alıştırmalar ve gerçek hayattan örneklerin yer aldığı 26 modülden oluşan program ile öğretmenlerimizin Dijital Girişimcilik kavramına ait yeni beceriler edinmesi hedeflenmiştir.

9. Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisinin Disiplinler Arası Yaklaşım ile Öğretimi-GOOGLE iş birliği

Çocuklarımızın program çözme becerilerimi geliştirmek ve onlara dijital yeterlikleri kazandırmak isteyen öğretmenlerimizin daha önce kullandıkları geleneksel yaklaşımlardan farklı disiplinler arası yaklaşımları ve uygulamaları eğitim öğretim süreçlerinde kullanmaları hedeflenmiştir.

10. Android Uygulamaları Flutter ile Yazılım Geliştirme-GOOGLE iş birliği

Flutter, Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir yazılı geliştirme kitidir. Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Google, Fuşya ve web için uygulamalar geliştirmek için kullanılan ve birden çok platformda çalışan uygulamalar geliştirilebilmektedir.

11. Kotlin ile Yazılım Geliştirme-GOOGLE iş birliği

Günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere birçok büyük uygulamanın da kod yapısını oluşturan Kotlin, açık kaynak kodlu, nesneye yönelik programlaa imkanı sunan bir programlama dilidir. Gelişmiş kütüphane yapısı, Java başta olmak üzere diğer kod kütüphaneleri ile uyumluluğu ve az kod ile çok gelişmiş ve kararlı uygulamalar yapılmasına olanak tanımaktadır. Google işbirliği ile hazırlanan bu programla öğretmenlerimizin mobil uygulama oluşturma konusunda bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.

12. Bilgisayar Destekli Tasarım (AUTODESK FUSION 360)-AUTODESK iş birliği 

Fusion 360-3 boyutlu modeller yapabilen, bu modelleri test ederek, modelleri anome edip çıktı edinebilecek bir modelleme programıdır. Autodesk Fusion 360 Programı özgür ve esnek bir biçimde yüzey ve katı modellemeye imkan sağlamaktadır.

Autodesk işbirliğiyle hazırlanan Bilgisayar Destekli Tasarım (AUTODESK FUSION 360) Kursu ile öğretmenlerimizin 3 boyutlu çizim ve anime konularındaki bilgi ve becerilerinin arttırılması hedeflenmiştir.

13. Herkes Kod Yazabilir-APPLE iş birliği

14. Üretkenlik ve Yaratıcılık Uygulamaları-APPLE iş birliği

15. Proje Danışmanlığı Semineri-TÜBİTAK iş birliği

16. Müze Eğitimi-Ankara Üniversitesi iş birliği

17. Okul Tabanlı Afet Eğitimi-AFAD-JICA iş birliği

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.