MEB sınavsız şube müdürü atamalarının tamamının iptali için dava açıldı

MEB sınavsız şube müdürü atamalarının tamamının iptali için dava açıldı

Milli Eğitim Bakanlığında sınavsız 76. madde ile ataması yapılan şube müdürlerinin tamamının atamasının iptali için dava açıldı.

KAMUDA TORPİLE ADAM KAYIRMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİZ.SINAVSIZ ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARININ TAMAMININ İPTALİNİ İSTEDİK.

Bilindiği üzere, şube müdürlüğü kadrosu, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 5. Maddesi uyarınca görevde yükselme sınavına tabi kadrolardan sayılmıştır. 

Yönetmelik maddesi bu kadar açık ve bağlayıcı olmasına rağmen son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığınca,şube müdürü kadrosuna sınavsız şekilde atamalar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bilinmelidir ki; bu atamalar, Anayasanın eşitlik ilkesini düzenleyen 10. Maddesine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 3. Maddesinde yer alan kariyer ve liyakat ilkelerine ve mevzuat hükümlerine açıkça aykırıdır. 

Şube müdürlüğü uzmanlık gerektiren bir kadrodur ve idareler, işlemlerinde kamu menfaati ilkesini gözetmek zorundadır. İdarenin, sınavsız şekilde gerçekleştirdiği her atama işlemi, kamuda keyfiliğin önünü açan ve vatandaşların, özellikle kamu personelinin devletin iş ve işlemlerine karşı duyduğu güveninin zedelenmesine neden olmaktadır. Hukuksuzca ve adaletten uzak bir şekilde yapılan bu atamalar, idarenin şeffaflığı ve idareye güven ilkelerini de açıkça ihlal etmektedir. 

Daha önce ki yıllarda da sınavsız şekilde hülle ile denebilecek yollarla şube müdürü atamaları yapılmış bunun üzerine sendikamızca, Ankara 7. İdare Mahkemesi nezdinde 2013/1579 esas numarasıyla dava açılmış, davaya istinaden hülle veya sınavsız bir şekilde yapılan şube müdürü atamalarının iptali sağlanmıştır. Bu yolla atama gerçekleştiremeyeceğini anlayan idare Aralık 2013 yılında ve 2018 yıllarında olmak üzere iki sınav yapmak zorunda kalmıştır. 

Şunun özellikle bilinmesini isteriz ki; Dün olduğu gibi bugün de hukuksuz, adaletsiz, keyfi ve adam kayırıcı nitelikte ki tüm atamaların iptali sağlanana kadar hukuk çerçevesi içersinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz.       

Tüm belirttiğimiz gerekçeler doğrultusunda; son zamanlarda hukuka aykırı bir şekilde atanan sınavsız şube müdürlerinin tamamının tespiti, atamalarının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Ankara 23. İdare Mahkemesi nezdinde 2022/1615 Esas sayılı dosya ile dava açılmıştır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur

TEÇ-SEN

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.