Hava Durumu

MEB, Okullara Gönderdiği “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” ile Öğrencileri Fişlemektedir.

Eğiim Sen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” ile öğrencilerin fişlendiğine dair iddialarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2022 09:48
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2022 10:48
https://www.kamuajans.com/
MEB, Okullara Gönderdiği “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” ile Öğrencileri Fişlemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” gönderilmiştir. Söz konusu haritanın sınıf/rehber öğretmenleri tarafından doldurulacağı ve öğrencilerin risk gruplarında yer alma durumlarını belirlemeye yönelik olduğu belirtilmiştir. Haritadaki verilere bakıldığında; anne-babası ayrı yaşayan, sevgi evlerinde kalan, ailesinde süreğen hastalığı bulunan, ailesinde ruhsal hastalığı bulunan, ailesinde cezai hükmü bulunan, ruhsal hastalığı bulunan, ailesi mevsimlik işçi olan vb. veriler toplanmaya çalışılmaktadır.

Öğrenciler hakkında sınıf risk haritasında toplanması istenen verilerin tamamı 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında kişisel veridir ve bazılarının özel nitelikli kişisel veri olması nedeniyle yapılan işlem devlet eliyle öğrencilerin fişlenmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda öğrencilerin ve velilerin rızası olmaksızın, kişisel ve özel nitelikli kişisel verilerin bu şekilde toplanması, bunun için sınıf ve rehber öğretmenlerin görevlendirilmesi hukuka aykırıdır ve suçtur.

Geçtiğimiz yıllarda benzer uygulamalarda görüldüğü gibi öğrenci velilerinin onayını alma sürecinin de gerektiği gibi yürütülmediği bilinmektedir. Okul idareleri çoğunlukla velilerin onayını almadan hareket etmekte, sorulsa bile veliler ilgili kanunun bilgisine sahip olmadığından okul istiyorsa gerekli olduğunu düşünerek onay vermektedir. Üstelik öğrenci velilerinden onay alınması, yapılan işlemin hukuk dışı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.