Hava Durumu

Köy okullarına teknoloji sınıfı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmazların alım satım değerini belirleyecek "taşınmaz değerleme" modeli üzerinde çalışıyor. Tapu ve kadastro bilgi sistemine entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulmasına ve taşınmaların değerlerine yönelik verilerin mülkiyet bilgileri ile tutulmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2022 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2022 18:27
https://www.kamuajans.com/
Köy okullarına teknoloji sınıfı

Türkiye genelinde 60 milyonun üzerinde parsel, 35 milyonu bağımsız bölüm olmak üzere hisseli, müstakil tapu örnekleriyle birlikte 200 milyonun üzerinde tapu senedi bulunuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmazların alım satım değerini belirleyecek "taşınmaz değerleme" modeli üzerinde çalışıyor. Sistemin altyapı çalışmaları devam ediyor.

BİLGİ MERKEZİ KURULACAK

Tapu işlemlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi, değer değişimlerinin takip edilebilmesi, kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışlarının tespit edilmesi yer seçim analizlerine katkı verilmesi ve taşınmaz değer haritalarının oluşturulması için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak. Taşınmazların değere yönelik verileri mülkiyet bilgileri ile birlikte tutulacak. Tapu ve kadastro bilgi sistemine entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulmasına ve taşınmaların değerlerine yönelik verilerin mülkiyet bilgileri ile tutulmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Öte yandan, ülke genelinde toplam 58 milyon parselde ‘tek koordinat’ sistemine geçilmesi amacıyla Kadastro Modernizasyon Projesi tamamlanacak. Ayrıca, önümüzdeki yıl çok boyutlu kadastro-harita üretimi tamamlanacak.

Yenişafak Gazetesi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.