Hava Durumu

Kamuda İl Müdürü Atamalarında Büyük Değişim Başlıyor

Cumhurbaşkanlığından Bakanlıklara verilen talimatla İl Müdürü ve İl Bürokratlarının atamalarında yeni kriter getirildi. Cumhurbaşkanlığından verilen yeni talimata göre birçok il müdürünün görev yeri değiştirilecek. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Kamuda İl Müdürü Atamalarında Büyük Değişim Başlıyor

İllerde il Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü, İl Tarım Müdürü, İl Spor Müdürü, İl Turizm Müdürü.Müftü vb birçok bakanlığın birimlerine en üst düzeyde atamalar gerçekleştiriliyor. Bu atamalarda genellikle İktidar partisinin İl siyasetindeki Milletvekilleri ve Bakan ya da eski bakanların kulisleriyle veya isteğiyle o ilin nüfusuna kayıtlı, o ilde doğmuş büyümüş hemşehri olan isimler atanıyordu.

Az da olsa bazı illerde Valiler başarılı olan ve eski illerindeki bürokratları yeni atandıkları illerde göreve başlatabiliyorlardı.

Daha önce herhangi bir kriterin olmadığı İl müdürü atamalarında yeni bir kriter getirildi

Cumhurbaşkanlığından tüm Bakanlıklara verilen talimata göre artık bundan böyle İl Müdürleri kendi nüfuslarının kayıtlı olduğu ya da eşlerinini nufuslarının kayıtlı oldukları illere il müdürü olarak atanamayacaklar.

Nüfusunun kayıtlı olduğu illerde görev yapan tüm il müdürleri görevden alınarak başka illere verilecek.

Kamuda çok büyük bir değişim ve dönüşüm yaşatacak bu uygulama ile bir çok bakanlıkta çok büyük değişiklikler olacak.

Kararın alınmasında Cumhurbaşkanlığına iletilen şikayetler etkili oldu. Seçimler öncesinde başlayan ve devam eden süreçte Ak Parti'de bir çok ilden yapılan şikayette bir çok milletvekili ve bakanın atamalarda kendilerine yakın ve o ilin çocuğu olan isimleri tercih ediyordu.. Hemşehrilerini il müdürü yapmak isteyen bir çok siyasetçi illerde rahatsızlığa neden oldu. Çoğu ilde il müdürleri iş yapamaz hale gelmiş durumda.

Birçok il müdürü görevden alınacağım endişesi taşıyor.

Son zamanlarda had safhaya çıkan ve Cumhurbaşkanlığına iletilen bu şikayetler nedeniyle Cumhurbaşkanlığından Bakanlıklara verilen talimatla kendisi ve eşinin il nüfusuna kayıtlı olan isimlerin o illerde müdürlüklerine son verilmesi ve başka illere atanmaları istendi.

Kamuda büyük bir değişimin yaşanmasına neden olacak kararın ardından bir çok bakanlık atama hazırlıklarına başladı.

Milli Eğitim Bakanlığında 20, Sağlık Bakanlığında 16, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığında 10 il müdürünün bu anlamda yerlerinin değiştirilmesi bekleniyor.

Fikri Sabit

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.